Chou Tzu-Yyu ubrana na czarno, jak prawdziwa pokutnica, odczytała list z przeprosinami także na Youtube.

Chou Tzu-Yu ubrana na czarno, jak prawdziwa pokutnica, odczytała list z przeprosinami także na filmiku na Youtube.

Tsai Ing-wen była raczej niezagrożoną liderką wyścigu do fotela prezydenckiego, ale zdobycie przez DPP większości w parlamencie nie było już takie oczywiste i tak jednoznaczny wynik jest do pewnego stopnia zaskoczeniem.

Wielu komentatorów zwróciło już przed samym głosowaniem uwagę, że decydujący mógł być incydent z Chou Tzu-Yu – pochodzącą z Tajwanu, a robiącą w Korei Południowej karierę – piosenkarką pop. Teraz mamy na potwierdzenie tej tezy twarde dane statystyczne.

Szesnastoletnia piosenkarka w czasie występu w październiku zeszłego roku w jednej z południowokoreańskich stacji telewizyjnych powiewała dwoma małymi flagami, południowokoreańską i tajwańską. Wywołało to furię na kontynencie, a firma sterująca jej karierą wymusiła na niej publiczne przeprosiny. Dziewczyna też musiała powiedzieć, że po obydwu stronach Cieśniny Tajwańskiej jest jeden kraj, a ona zawsze czuła się Chinką.

Do przeprosin doszło oczywiście pod ogromną presją Pekinu na firmę fonograficzną, dla której ChRL stanowi jeden z głównych rynków. Nie wiadomo, czy to z inicjatywy Pekinu, czy samej firmy do przeprosin doszło w zeszły piątek, na dzień przed wyborami na Tajwanie. Możliwe, że KPCh chciała pokazać Tajwańczykom, jak długie ma ręce, ale to na Tajwanie już od dawna nie działa, a jeżeli już to na zasadzie przekory. Zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Cross-Strait Policy Association, jeden z think-tanków przeprowadził sondaż aby sprawdzić efekt incydentu z Chou. Upokorzenie dziewczyny za powiewanie tajwańską flagą miało chyba decydujące znaczenie jeżeli chodzi o wynik wyborów do parlamentu. Aż 1,34 miliona badanych, przede wszystkim młodych wyborców – potwierdziło, że sprawa Chou sprowokowała ich do wzięcia udziału w wyborach lub skłoniła do zmiany preferencji wyborczych. Większość z nich odebrała incydent jako osobistą obrazę.

W wyborach wzięło udział 12,34 miliona wyborców, czyli 66% uprawnionych. Tsai zdobyła 6,89 miliona (56%) głosów w wyborach prezydenckich, a Eric Chu z GMD 3,81 miliona (31%). Trzeci kandydat, James Soong 1,57 miliona (12,8%).

W wyborach parlamentarnych na DPP oddano 5,37 miliona (44,06%) głosów, co dało jej 68 mandatów (większość pozwalająca samodzielnie rządzić to 57). W tym 50 z 73 okręgów jednomandatowych, a 18 na 34 w systemie proporcjonalnym, gdzie głosuje się na krajowe listy partyjne. Sześć miejsc jest obsadzanych przez Aborygenów Tajwańskich. Dopiero takie szczegółowe dane pokazują, jak duży wpływ na rezultat wyborów mogła mieć rzeczywiście historia z Chou i jak duże jest zwycięstwo DPP.

Nie raz pisałem, że Pekin kompletnie nie rozumie Tajwanu, czy też Hong Kongu, a podejmowane działania są zazwyczaj kontrproduktywne.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] ChRL. Zazwyczaj są to aktorzy, piosenkarze lub wszelkiego rodzaju celebryci. Całe szczęście media społecznościowe są bronią obusieczną, a ironia i sarkazm mają tutaj sporą siłę […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] ale robi to w charakterystyczny dla siebie sposób, czego rezultaty delikatnie mówiąc są dosyć przeciwne do zamierzonych. Ambasador ChRL w Londynie, Liu Xiaoming przestrzegł nowy rząd przed utratą wzajemnego […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] Możliwe, że przynajmniej niektórzy politycy stojący za kampanią właśnie liczą na histeryczną reakcję ze strony rządzących ChRL. Pekin już nieraz udowodnił, że nie rozumie zmian społeczno-kulturowych, jakie zachodzą na […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.