supreme_court

Według mediów rządowych Najwyższy Sąd Ludowy (NSL) wezwał KPCh do odrzucenia „błędnej zachodniej myśli” jaką jest niezależność sądów.

Półtorej roku temu pisałem już, że nie wierzę w zapowiedzi wprowadzenia rządów prawa w ChRL. KPCh jest organicznie niezdolna do samoograniczenia swojej władzy. Wygląda na to, że wystąpienie NSL to pretekst do zakończenia „niebezpiecznych” rozważań w łonie partii.

„Żadnych marzeń, panowie”

Na spotkaniu w środę komitet partyjny w NSL (SIC!) uznał, że ChRL powinna „wyznaczyć granice” dla zachodniej idei niezależności sądownictwa i podziału władz. Wszystko pod hasłem: „Zdecydowanie opierać się wpływom błędnych zachodnich myśli i błędnych punktów widzenia”. Zhou Qiang (周强), przewodniczący NSL „podkreślił potrzebę niezachwianego podążania drogą socjalizmu z chińską charakterystyką”.

To kolejny element na przestrzeni ostatnich miesięcy w kampanii ekipy Xi Jinping zwierania szeregów i zaostrzania kursu. Wszelkie rozważania o zwiększeniu racjonalności systemu zostały pogrzebane.

Nikt oczywiście nie oczekiwał, że KPCh wprowadzi system wielopartyjny lub w pełni implementuje prawa człowieka. Podstawowym problemem ChRL jest jednak nieprzewidywalność systemu wynikająca z braku ograniczeń instytucjonalnych dla władzy partii komunistycznej. Rozwiązaniem miało być wprowadzenie państwa prawa, czyli stworzenie uniwersalnych reguł gry, które byłyby przestrzegane także przez samą KPCh. Do tego konieczną podstawą jest jednak wprowadzenie niezależności sądownictwa, które będzie działać jako rozjemca sporów kompetencyjnych i gwarant przyznanych praw, jakkolwiek byłby one ograniczone.

Xi Jinping opiera swoją władzę na wpływowych elementach konserwatywnych w partii. Cechą charakterystyczną tej grupy nie jest jakaś ortodoksja ideologiczna. Ta jest od dawna martwa i już nawet brzydko pachnie. Tutaj rządzi zwyczajna postawa zachowawcza. Niby wszyscy wiedzą, że zmiany są konieczne, tylko odkłada się je na później. „Po nas. W następnym pokoleniu”. W praktyce, nigdy.

Najwięksi chyba marzyciele muszą spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że KPCh jest niereformowalna.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.