pla-world-affairs-board

ChRL proponuje Tajwanowi udział we wrześniowych obchodach zakończenia II wojny światowej oraz planuje specjalne uroczystości z okazji zakończenia japońskiej władzy nad wyspą.

W planach jest oczywiście wojskowa parada i trudno mi sobie wyobrazić, żeby Pekin zaprosił do wspólną defiladę wojskowych z Tajwanu.

Pekin planuje duże uroczystości i zaprasza zagranicznych gości. Nie zdziwiłbym się, gdyby pojawił się na przykład Putin w ramach rewanżu za obecność gości z Pekinu na majowej paradzie w Moskwie.

Zakończenie II wojny światowej oznaczało wznowienie wojny domowej w Chinach, która zakończyła się ucieczką Guomindangu na Tajwan. Trzeba jednak pamiętać, że mimo oficjalnych zapewnień o wspólnej walce z Japończykami obydwie strony stale podkopywały swoje pozycje, a mniej lub bardziej otwarte walki miały miejsce przez cały okres tzw. drugiego wspólnego frontu.

Mimo to rzecznik Biura ds. Tajwańskich, Fan Liqing powiedział, że zwycięstwo należy do całego narodu.

KPCh lubi kreować się na główną siłę walczącą z Japończykami, kiedy w rzeczywistości to przede wszystkim wojska rządu Czang Kaj-szeka ponosiły główny ciężar wojny.

Tak samo to zaproszenie ma wyłącznie wymiar propagandowy. Nikt z oficjalnych sfer rządowych w Tajpej nie weźmie udziału w uroczystościach w Pekinie. Znajdzie się pewni kilku byłych polityków i sympatyków ChRL, którzy będą wykorzystani przez Pekin propagandowo do cna. Także uroczystości upamiętniające zakończenie japońskich rządów na Tajwanie będą miały inny wymiar w Pekinie niż w Tajpej.

Tajwan jest jedynym krajem Azji, w którym japońskie rządy nie są oceniane jednoznacznie negatywnie. Dla wielu japońska kolonizacja kojarzy się nie tylko ze skokiem cywilizacyjnym i rozwojem gospodarczym oraz panowaniem państwa prawa, ale też… z demokracją. Co prawda okres demokracji lokalnej jest dosyć krótki (1935-37), a cała epoka rządów japońskich jest usiana różnego rodzaju powstaniami (głównie Aborygenów Tajwańskich), ale późniejsze rządy Guomindangu stanowiły tak dużą traumę, że wielu Tajwańczyków spojrzało na dominację Tokio w kompletnie innym świetle.

Przypomina to trochę Polskę i spojrzenie na okres dwudziestolecia międzywojennego. Prawda jest taka, że to II wojna światowa i PRL stworzyły mit II RP, która w rzeczywistości była państwem wstrząsanym dużymi niepokojami społecznymi z ogromnym bezrobociem i gigantycznymi różnicami ekonomicznymi.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] było do przewidzenia Tajwan odrzucił zaproszenie ze strony ChRL do wspólnych obchodów zakończenia II wojny […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.