4-cm-32-yunpao

Tajwan ma ograniczone możliwości samodzielnej produkcji nowoczesnego uzbrojenia, ale zazwyczaj bardzo lubi chwalić się tym, co stworzył. To zawsze podbudowuje samopoczucie kraju zagrożonego inwazją.

Do tej pory jedną z takich rodzimych perełek był Bojowy Wóz Piechoty (BWP) CM-32 „Chmurny Leopard” (雲豹裝甲車 Yunpao). Teraz się okazuje, że jeździ on na podzespołach produkowanych w… ChRL. 

Sam CM-32 uchodzi za dobrą konstrukcję o modułowej budowie i świetnie nadającą się do potencjalnego konfliktu z ChRL. Jednak według prokuratory główny wykonawca Chung Hsin Electric and Machinery Manufacturing Corp (中興電工) nie tylko zatrudnił przy produkcji podzespołów BWP robotników z kontynentu, ale zakontraktował wykonanie niektórych z nich w ChRL. Wyprodukowane w ten sposób elementy były tańsze, choć nie spełniają surowych wymogów jakościowych. Cały proceder stał oczywiście w sprzeczności z warunkami wartego 154 miliony USD kontraktu podpisanego w 2012 roku.

Organa ścigania przeprowadziły 11 czerwca równoczesne przeszukania w 37 miejscach na całym Tajwanie i w sumie zatrzymano 60 wojskowych i pracowników prywatnych firm. Głównym podejrzanym jest Chiang Yi Fu, prezes Chung Hsin, ale sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy muszą jeszcze sprawdzić, czy wojskowi nie otrzymywali łapówek za przymkniecie oka na nierzetelności w dostarczanych pojazdach.

W ostatnim okresie zanotowano wyjątkowo dużą awaryjność CM-32 , co doprowadziło do przeprowadzenia niezaleznego śledztwa.

Skandal uwypukla wiele problemów tajwańskiej armii. Korupcja. Penetracja przez agentów wpływu z kontynentu. Generalicja, która nie wiadomo, czy będzie chciała walczyć. Do tego dochodzą przepisy o zamówieniach publicznych. Przetarg wygrał najtańszy oferent, niekoniecznie dający gwarancję najlepszego produktu. Inne pytanie, jakie zadaje opozycja, to jak w ogóle elementy wojskowego wyposażenia mogły trafić z kontynentu na wyspę bez wiedzy najwyższych władz?

Wygląda na to, że rządząca Partia Narodowa ma kolejny problem. Nie po raz pierwszy pada też pytanie o lojalność GMD. Czy przynależy ona do Chin czy do Tajwanu?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.