thediplomat_2015-06-29_17-36-52-386x289

Zdjęcie: Komisja Europejska

Dzisiaj odbył się w Brukseli siedemnasty szczyt Unia Europejska-ChRL. No cóż, wiadomość nie przebiła się w doniesieniach agencyjnych. Co pokazuje, jak był ważny. Mimo że na cele delegacji z Pekinu stał premier Li Keqiang, a był podejmowany przez Donalda Tuska i Jean-Claude’a Junckera.

Szczyt znalazł się w cieniu bynajmniej nie z powodu Greckiego kryzysu, ale po prostu dlatego, że niewiele ma do wniesienia we wzajemnych kontaktach lub w skali globalnej.

Poszczególne państwa członkowskie UE prowadzą własną politykę w stosunku do ChRL i koordynacja na poziomie UE jest nikomu niepotrzebna. (Czy słusznie, to już inna sprawa.) Dlatego rozmowy skoncentrowały się na „rozwijaniu współpracy gospodarczej”. To zawsze bezpieczny temat i dobrze brzmi w oświadczeniach końcowych dla mediów.

Li ogłosił, że Pekin będzie uczestniczył w planie inwestycyjnym Junckera, Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Fundusz ma być warty 315 miliardów Euro. Nie wiadomo jednak, jaki będzie udział ChRL. Zresztą zapewne Pekin będzie zainteresowany przede wszystkim inwestycjami, które będą kompatybilne z europejską częścią jego planu Nowego Jedwabnego Szlaku – programu inwestycji wzdłuż szlaków komunikacyjnych, które mają służyć eksportowi z ChRL i importowi surowców. Trudno też kogokolwiek za to winić.

Co prawda, niektórzy komentatorzy zastanawiają się, czy ChRL może pomóc Grecji, ale jest to efekt niezrozumienia problemu. UE czy MFW posiadają odpowiednie środki aby pomóc Grecji. Kwestią sporną jest program restrukturyzacji greckiej gospodarki, a przede wszystkim proporcje między cięciami a stymulacją wzrostu. Goście z Pekinu nie ma tutaj nic do powiedzenia, choć starają się oczywiście robić inne wrażenie. Co nie wyklucza faktu, że kolejny potencjalny kryzys w Europie pociągnąłby gospodarkę ChRL ze sobą i dlatego stanowi dla nich problem.

Generalnie, cały szczyt był chyba dla wszystkich uczestników jedynie możliwością zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.