6-365

Pierwsza, rocznicowa parada zwycięstwa na Tajwanie.

Wczoraj w dystrykcie Hsinchu odbyła się parada wojskowa, która rozpoczęła serię uroczystości z okazji siedemdziesiątej rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tajwan wykorzystał okazje aby zaprezentować w czasie dwugodzinnej defilady najnowszy sprzęt wojskowy, ale w uroczystości wzięli także weterani.

W ten sposób zaczyna się walka między Pekinem a Tajpej o pamięć historyczną i związaną z tym legitymację.

Jednym z mitów stworzonych przez KPCh jest mit zwycięstwa na japońskimi wojskami okupacyjnymi. Zgodnie z oficjalną wersją powielaną w setkach tysięcy książek, programów telewizyjnych czy kiczowatych filmach, to KPCh była dominującą siłą prowadzącą aktywną walkę z japońskim okupantem, kiedy wojska Guomindangu miały zachowywać się biernie. Dla KPCh jest to bardzo ważny mit, ponieważ ma on legitymizować późniejsze sięgnięcie po władzę w czasie wojny domowej, która wybuchła po klęsce Japonii.

Z godnie ze stworzoną przez machinę propagandową KPCh narracją wojska Nacjonalistów w czasie wojny nie stawiają oporu japońskiemu agresorowi. Jeżeli już jakieś oddziały to robią, to są kierowane przez komunistycznych agentów i później przechodzą na stronę ALW. W rzeczywistości, udział sił komunistycznych w walkach z Japończykami był bardzo skromny, a jedyna duża ofensywa sił komunistycznych (tzw. Ofensywa stu regimentów 百团大战) z 1949 roku była nie tylko nieefektywna, ale sprowadziła straszne represje na ludność cywilną.

Pekin teraz szykuje się do wielkiej akcji propagandowej. Niedługo może się okazać, że Japonię pokonały nie Stany Zjednoczone, nie Alianci, ale oddziały pod przywództwem Mao.

Dla Tajwanu starania o odkłamanie historii są nie tyle walką o legitymizację, tę daję mu demokracja, ale próbą zneutralizowania ChRL. Tajwan walczy w ten sposób o uznanie międzynarodowe, przynajmniej nieformalne.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.