Japanese_-_Incense_Burner_(-Koro-)_-_Walters_49466_-_Back

Kame, kobieta z Nagasaki była jednym z ledwie kilku twórców naczyń na kadzidła w całej Japonii. Takie naczynie jest prawdziwym dziełem sztuki i jest używane tylko w czasie ceremonii parzenia herbaty lub przed domowym ołtarzem przodków.

Kame, której ojciec był także artystą w tej dziedzinie, miała słabość do alkoholu. Także paliła tytoń i lubiła towarzystwo mężczyzn. Jakiekolwiek zarobione pieniądze wydawała na przyjęcia, na które zapraszała artystów, poetów, tkaczy jedwabiu, rzemieśłników i generalnie ludzi parających się wieloma nietuzinkowymi sprawami. W ich towarzystwie tworzyła swoje projekty.

W swojej twórczości Kame była wyjątkowo powolna, ale kiedy coś zrobiła, to zawsze było to wyjątkowe dzieło. Jej naczynia na kadzidła były skarbami w domach, z których kobiety nigdy nie piły, nie paliły i nie spotykały się swobodnie z mężczyznami.

Raz burmistrz Nagasaki złożył u niej zamówienie na nowe naczynie na kadzidła. Kame odkładała realizację zlecenia, aż prawie minęło pół roku. W międzyczasie burmistrz awansował na wyższe stanowisko w odległym mieście. Odwiedził Kame i ponaglił ją ostro do wykonania zamówienia.

W końcu mając jakąś motywację zrobiła nowe naczynie na kadzidła. Kiedy było ukończone postawił je przed sobą na stole. Przyglądała mu się długo i uważnie. Piła i paliła przed nim, tak jakby było jednym z jej kompanów. Cały dzień je obserwowała.

W pewnym momencie złapała młotek i roztrzaskała naczynie na drobne kawałki. Zobaczyła, iż nie była to perfekcyjna kreacja, której jej umysł pożądał.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.