Screenshot_2015-09-05_21-45-22

Badacze z Berkeley użyli Google Maps i nowych danych o zanieczyszczeniu powietrza w ChRL aby stworzyć bliską czasu rzeczywistemu wizualizację jakości powietrza. Pekin szybko oczywiście zablokował dostęp do mapy z terenu ChRL.

Dostępna mapa obejmuje Chiny właściwe oraz część Mongolii Wewnętrznej i Mandżurii, gdzie zamieszkuje większość populacji ChRL.

Pierwotne badanie było oparte na danych napływających co godzina z 1500 miejsc na wskroś ChRL i Hong Kongu na przestrzeni czterech miesięcy zeszłego roku (kwiecień-sierpień). Według pozyskanych informacji 92% populacji kraju było narażone na 120 godzin niezdrowego powietrza (według standardów amerykańskich), kiedy 38% było w badanym czasie stale narażone na średnią koncentrację zanieczyszczenia uznawaną za niezdrową. Autorzy Robert Rohde i Richard Muller z organizacji Berkeley Earth uważają, że takie zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do 1,6 miliona przedwczesnych śmierci w zeszłym roku, czyli około 4400 dziennie.

Obecnie autorzy zastosowali użytą metodologię do stworzenia wtyczki do Google Maps, która umożliwia wizualizację poziomu zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym. Mapa pokazuje koncentrację cząsteczek mniejszych niż 2,5 mikrona w przekroju (PM 2.5) uznawanych za najgroźniejsze dla człowieka.

Tego typu projekty na pewno przyczyniają się do wzrostu presji na władze, aby egzekwowały już istniejące w ChRL normy i przepisy, które wbrew obiegowej opinii już są daleko idące. Trudno jednak ocenić dokładność tych badań, ale na pewno dają obraz dynamicznych zmian zanieczyszczenia powietrza w ChRL.

Przyszłość jest niejasna. Moim zdaniem spowolnienie gospodarcze będzie miało dwojakie skutki. Z jednej strony spadająca produkcja przemysłowa przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Z drugiej, presja ekonomiczna spowoduje dalsze ograniczenia w implementacji programów mających eliminację najbardziej uciążliwych dla środowiska projektów.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Uniwersytetu Princeton przy użyciu danych satelitarnych z lat 2003-2014 oszacowali, iż we wschodnich i północnych Chinach zanieczyszczenie powietrza redukuje produkcję energii elektrycznej przez panele słoneczne nawet o 1,5 kilowata na godzinę z […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.