Kevin Frayer/Getty Images.

Jeden z pierwszych wpisów na tym blogu dotyczył zanieczyszczenia powietrza w ChRL. Minęło ponad trzy lata, a jakoś powietrza w ChRL jest nadal problemem, który – jak się okazuje – blokuje też jedno z oczywistych rozwiązań – energię słoneczną.

Władze od kilku lat bardzo mocno promują i wspierają finansowo rozwoju energetyki słonecznej. Wszystko w nadziei poprawienia powietrza. Jednak smog, z którym walczą, równocześnie ogranicza możliwości generowania energii przez panele słoneczne.

Badacze Uniwersytetu Princeton przy użyciu danych satelitarnych z lat 2003-2014 oszacowali, iż we wschodnich i północnych Chinach zanieczyszczenie powietrza redukuje produkcję energii elektrycznej przez panele słoneczne nawet o 1,5 kilowata na godzinę z metra kwadratowego. To oznacza, że w miesiącach zimowych, kiedy smog jest najsilniejszy, moce produkcyjne w tym regionie spadają. Sam spadek oczywiście zależy od regionu i nasilenia zanieczyszczenia. W Shandong wynosi 35%, a w zachodnich regionach 10%. Średnio jest to 20% na wskroś północnych i wschodnich Chin.

Smog w oczywisty sposób utrudnia osiągnięcie założonych celów rozwoju energetyki odnawialnej. ChRL w zeszłym roku stała się największym producentem energii uzyskiwanej z paneli słonecznych. Teoretycznie, mają one zdolność wygenerowania 77 gigawatów, a władze dożą do 105 gigawatów w 2020 roku. Niestety, takie możliwości produkcyjne są tylko nominalne. Smog redukuje rzeczywistą produkcję o ok. 15-20%.

Innym problemem jest marnotrawstwo już zdobytej energii. Tajemniczą poliszynela jest, że kiedy lokalne władze na rozkaz Pekinu stawiają na potęgę panele, to już z ich podłączeniem do sieci energetycznej oraz dostarczeniem wygenerowanej energii konsumentom bywa różnie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.