800px-Beijing_pollution_

Nowi chińscy liderzy z Xi Jinping na czele ogłosili ostatnio, że „postęp ekologiczny” będzie jednym z ich priorytetów. Jednym z pierwszych posunięć było wydanie policjantom kierującym ruchem w Pekinie zatyczek do nosa. W ten sposób mogą zdjąć bardzo widoczne maski i być żywym dowodem poprawy powietrza.

Wiadomość nie dotarła chyba do wszystkich. Na odbywającej się właśnie sesji OZPL grupa delegatów zgłosiła interpelację dotyczącą poprawy jakości powietrza w rejonach miejskich. Bezpośrednim impulsem był katastrofalny smog nad Pekinem tej zimy ochrzczony przez zagraniczne media „airpocolypse”.

Zestawienie konsekwencji dla miejskiej populacji ChRL przedstawił dr med. Yanzhong Huang z Global Health at the Council on Foriegn Relations. Zła jakość powietrza ma już stanowić większe niebezpieczeństwo dla populacji niż SARS. Zwłaszcza, że nikt nie może podjąć żadnych działań poza noszeniem maski na twarzy (mało skuteczne).

Badania wykazują że wzrost zanieczyszczenia powietrza o każde 10 mikrograma na metr sześcienny oznacza 2-3% wzrost przypadków śmierci z przyczyn niewydolności systemu krążeniowo-oddechowego. W ChRL tylko 1% z 560 milionów mieszkańców regionów zurbanizowanych oddycha powietrzem mieszczącym się w normach przyjętych przez UE. Nawet Ministerstwo Ochrony Środowiska Naturalnego przyznało, że 113 aglomeracji miejskich nie spełnia krajowych norm czystości powietrza. Rak płuc jest najczęściej występującym rodzajem tej choroby i obok żółtaczki typu B jest największym zabójcą (żółtaczka typu B jest chorobą endemiczną w ChRL, która posiadając 1/3 z 350-400 mln nosicieli na świecie). Zachorowalność na raka płuc miała wzrosnąć od rozpoczęcia reform gospodarczych o 456%, ale w samym Pekinie zanotowano 60% wzrost tylko w ostatnim dziesięcioleciu.

Przez lata władze utrzymywały, że zachorowalność na raka płuc jest związana z paleniem, także biernym, papierosów (ChRL posiadając ok 1/5 populacji ziemi „wypala” 1/4 papierosów). Dynamice wzrostu występowalności raka płuc nie towarzyszą jednak zmiany w udziale palaczy w populacji. Równocześnie badania w regionie Guangzhou pokazały, że wzrost zachorowalności na raka płuc w latach 1954-2006 mimo spadku liczby palaczy w tym samym czasie musi wiązać się z rozwojem przemysłu w regionie. Co roku ma umierać przedwcześnie około 750 000 osób w regionach miejskich tylko z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Te statystyki nie obejmują regionów wiejskich, a specyfiką ChRL jest rozmieszczenie przemysłu także w regionach wiejskich. Ochrona środowiska staje się w ChRL gorącym tematem i nie sądzę by zatyczki do nosa rozwiązały problem.

Zdjęcie: Kevin Dooley

Opublikował/a Michał Bogusz

5 Comments

 1. 乔清葵 03/08/2013 o 14:22

  Proszę nie żartować i podejść do tematu poważnie. W końcu wiadomo, że za smog odpowiadają nie wielkie fabryki tylko źli Ujgurzy a problemy należy rozwiązywać u podstaw.
  http://www.wantchinatimes.com/news-subclass-cnt.aspx?id=20130222000027&cid=1105

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. A ja myślałem, że ci co zawsze: masoni i cykliści… 😉
   A tak serio, to wszystko wroga propaganda. Każde dziecko wie, że niebo nad Pekinem jest czyste i błękitne. Przecież, pokazali w chińskiej telewizji.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] trzy lata temu jeden z pierwszych wpisów na tym blogu dotyczył zanieczyszczenia powietrza. Od tamtej pory praktycznie nic się nie […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] raz powyższe „nieprawomocne chengyu” pojawiło się w 2013 roku przy pierwszym tak szeroko nagłośnionym w mediach smogu w Pekinie.  Pierwotne chengyu wchodzi w skład motta Uniwersytetu Tsinghua (alma mater wielu […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] z pierwszych wpisów na tym blogu dotyczył zanieczyszczenia powietrza w ChRL. Minęło ponad trzy lata, a jakoś […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.