Red_wine_closeup_in_glass

Spora cześć populacji Azji Wschodniej nie posiada genu umożliwiającego prawidłowe przetwarzanie alkoholu. Z pozoru banalna sprawa. Jednak osoby nie posiadające genu ALDH2 nie tylko po spożyciu alkoholu (ok 20 minut) mają silny czerwony rumień na twarzy (w skrajnych przypadkach wręcz filetowy), ale także mogą mieć problemy z oddychaniem. W dłuższej perspektywie, jeżeli nadal spożywają regularnie alkohol, zwiększa się u nich prawdopodobieństwo raka.

Brak genu ALDH2 jest dosyć powszechny w Azji Wschodniej. W Chinach kontynentalnych sięga 35%. W Japonii 30%, a w Korei Południowej 20% (brak danych o Korei Północnej). Najwyższy odsetek jest jednak na Tajwanie i sięga 47%. Przynajmniej tak twierdzi Che-Hong Chen z Laboratorium Mochly-Rosen na Uniwersytecie Stanforda.

W Europie, gdzie praktycznie cała populacja posiada gen potrzebny do metabolizmu alkoholu, często mówi się o pozytywnym wpływie umiarkowanej konsumpcji niskoprocentowego alkoholu – przede wszystkim czerwonego wina – na serce czy trawienie. W Azji nie jest to już takie oczywiste.

Za negatywny wpływ na organizm człowieka nie posiadającego genu ALDH2 jest odpowiedzialny aldehyd octowy, który powstaje w wątrobie wyniku metabolizmu etanolu. Aldehyd octowy jest bardzo toksyczny i to on wywołuje także kaca. Za dalszą przemianę aldehydu octowego w kwas octowy odpowiada właśnie enzym, którego występowanie w organizmie jest uzależnione od genu ALDH2.

Osoby nie potrafiące z tego powodu przeprowadzić do końca metabolizmu alkoholu mogą być narażone na ponad pięćdziesięciokrotnie wyższe ryzyko raka ust, gardła oraz przełyku w wypadku regularnego spożywania alkoholu.

Podobno w ciągu pięciu-dziesięciu lat ma się pojawić na rynku farmaceutyk umożliwiający bezpieczną konsumpcję alkoholu przez ludzi bez genu ALDH2.

Nie wiem jednak, czy to dobra wiadomość. Za nim to nastąpi picie dla wielu Chińczyków i Tajwańczyków jest jak gra w rosyjską ruletkę. Brak ALDH2 ma też jednak swoją pozytywną stroną – objawia się mniejszą skłonnością do uzależnień (nie tylko alkoholu).

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] jakiś czas temu o problemie populacji w Azji Wschodniej, gdzie dosyć wiele osób nie posiada genu ALDH2, co powoduje, iż bardzo szybko się upijają. Nic zatem dziwnego, że w kulturze, która z jednej strony uznaje wspólne spożywanie alkoholu za […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.