Dalian-New-Devl-housing-projects-1

Pisałem w 2013 roku o tym, jak wzrost PKB w ChRL jest zafałszowywany na różne sposoby. Z pewną satysfakcją zauważam, że teraz mainstreamowe media zaczynają podobnie pisać, a inwestorzy na całym świecie w swoich prognozach przyjmują wzrost PKB w ChRL o dwa punkty procentowe mniejsze (5%) niż oficjalnie podawany (7%).

Czemu jednak ma tak duże znaczenie, jakie jest zakładane PKB ChRL?

Nie ma oczywiście możliwości zmierzenia rzeczywistej wartości gospodarki lub jej zmian. Tym bardziej nie ma możliwości dokładnego przewidzenia jej wzrostu w przyszłości. Wszystko są to tylko szacunki oparte na przybliżonych i niepełnych danych. Mimo wszystko daje to jakiś obraz gospodarki danego kraju oraz tendencji nią rządzących.

W wypadku ChRL dane są niezbędne do oszacowania przez inwestorów, w tym spekulantów, i ekonomistów popytu oraz cen na surowce naturalne i przewidzenia, jak to wpłynie na rozwój krajów je eksportujących.

Wpływ gospodarki ChRL na ceny surowców jest nieproporcjonalnie większy od udziału ChRL w światowym PKB. Wynika to z miejsca, jakie zajmuje w międzynarodowym podziale pracy oraz wysokiej energo- i materiałochłonności gospodarki.

Spotkałem się kiedyś z opracowaniem twierdzącym, że wyprodukowanie tony stali w ChRL pochłania trzy razy więcej energii niż w Japonii. Nawet jeżeli stan faktyczny nie jest tak drastyczny, to wciąż zacofanie technologiczne ChRL wpływa na całą gospodarkę światową.

W ChRL nie brakuje nowoczesnych firm działających w oparciu o najnowsze technologie. Jednak w swojej masie gospodarka zajmuje się „najbrudniejszą” produkcją.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] ChRL ogłosiła dzisiaj wzrost PKB (rok do roku) za trzeci kwartał tego roku w wysokości 6,9%. Nie wiem, czy jeszcze ktoś wierzy w takie dane. Problemem jednak pozostaje kwestia, jak ocenić wzrost gospodarki ChRL. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.