profits-598892_1920

ChRL ogłosiła dzisiaj wzrost PKB (rok do roku) za trzeci kwartał tego roku w wysokości 6,9%. Nie wiem, czy jeszcze ktoś wierzy w takie dane. Problemem jednak pozostaje kwestia, jak ocenić wzrost gospodarki ChRL.

Podobno jeden z premierów miał powiedzieć kiedyś, zapytany w prywatnej rozmowie na ile są wiarygodne dane statystyczne Pekinu, że „nie są specjalnie akuratne, ale pozwalają ci powiedzieć z której strony wieje wiatr.”

Przez jakiś czas używano tzw. indeksu Le Keqiang (克强指数) stworzonego przez ekonomistów i opartego na badaniu zmian w ilości przewozów towarowych koleją, konsumpcji elektryczności i udzielonych pożyczek przdsiębiorstwom. Indeks nazwano na cześć obecnego premiera ponieważ, jak wynika z ujawnionych przez WikiLeaks depesz, miał powiedzieć amerykańskiemu ambasadorowi w 2007 roku, kiedy był jeszcze szefem KPCh w Prowincji Liaoning (辽宁省), iż nie traktuje zbyt serio oficjalnych danych gospodarczych i w zamian woli badać właśnie te dane.

Teraz badacze z firmy Sanford Bernstein zaproponowali inną metodę liczenia zmian gospodarki ChRL. Wychodzą oni z założenia, że rosnący udział sektora usług w gospodarcze ChRL powoduje, że nawet indeks Le Keqiang nie oddaje w pełni jej obrazu. Dlatego biorą pod uwagę dane dotyczące sprzedaży: biletów do kina, samochodów, telefonów komórkowych, wybieranych abonamentów u operatorów, ale także liczby transakcji internetowych na Alibaba.com (B2B i eksport). Według nich PKB ChRL wzrósł tylko o 4,1% w trzecim kwartale br.

Muszę przyznać, że taka metoda szacowania zmian gospodarczych wydaje mi się bardziej wiarygodna. Zwłaszcza w odniesieniu do ChRL, gdzie statystyka jest zawsze mocno motywowana politycznie, a o niezależności urzędu statystycznego nie ma mowy. Oczywiście, jak każda próba uchwycenia w statycznym obrazie złożonego i dynamicznego zjawiska, jest obarczona poważnym błędem, ale z drugiej strony świetnie wyczuwa trend i lepiej odzwierciedla nastroje konsumentów.

Capital Economics, inna prywatna firma zajmująca się badaniami makroekonomicznymi używając podobnych metod oszacowała wzrost w analogicznym okresie na 4,5%.

Prywatne firmy inwestycyjne nie mogą polegać na niewiarygodnych danych statystycznych. W przeciwieństwie także do wielkich korporacji medialnych, które motywowane politycznie i samooszukujące się perspektywą wejścia na rynek ChRL długo mogły podtrzymywać „magię chińskiego PKB„, muszą operować na jak najbardziej wiarygodnych danych.

Jeszcze nie raz zapewne będziemy wracać do problemu PKB ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] jest mniej prawdopodobna. Jak pisałem niewiarygodność oficjalnych statystyk powoduje tworzenie alternatywnych indeksów rozwoju gospodarki ChRL, którym większość inwestorów jest gotowa bardziej wierzyć niż temu co podaje rząd.  Jednym […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.