Taiwan Tuna

Produkty rybne z Tajwanu są zagrożone embargiem w Unii Europejskiej po wystawieniu przez Komisję Europejską „żółtej kartki” 1 października za „nielegalne, niezgłoszone i nieuregulowane połowy” (illegal, unreported and unregulated fishing – IUU).

Tajwan i Komory, które dostały podobne ostrzeżenie, mają teraz 6 miesięcy na wyeliminowanie nieprawidłowości. Inaczej zostanie wprowadzone embargo na produkty sektora rybołówczego.

W wypadku Tajwanu Komisja Europejska zarzuca poważne zaniedbania (lub świadome zaniechania) w stworzeniu odpowiednich ram prawnych regulujących rybołówstwo. W tym brak systemu monitorowania i kontroli połowów floty dalekomorskiej oraz systematyczne unikanie współpracy i wypełniania zobowiązań wynikających z przynależności do Regionalnej Organizacji Zarządzania Rybołówstwem (Regional Fisheries Management Organisation – RFMO)

Rybołówstwo na Tajwanie to poważna dziedzina gospodarki. W 2014 roku zanotowano wzrost o 2,8%, a w tym spodziewany jest skok o 4%. Jest to jedna z nielicznych dziedzin gospodarki rozwijająca się tak dynamicznie, ale mocno uzależniona od eksportu. 90% połowów trafia zagranicę, a eksport do UE w 2014 roku był wart 14 milionów Euro.

Tajwan ma też największą flotę do połowów tuńczyka na Pacyfiku. 1200 małych i średnich łodzi poluje na tuńczyka praktycznie poza kontrolą władz tajwańskich, które przymykały do tej pory oko na wszelkie nieprawidłowości. W efekcie rabunkowych połowów tajwańscy rybacy przetrzebili dramatycznie populację tuńczyka.

Teraz władze będą musiały wybrać, czy utrzymają dynamiczny wzrost rybołówstwa, czy pogodzą się ze stratą lukratywnego rynku europejskiego, gdzie głównie eksportowano tuńczyka i kalmary.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.