i-pociski-i-opium-historie-zycia-i-smierci-z-czasow-masakry-na-placu-tiananmen

Autor: Liao Yiwu
Tytuł: Pociski i opium. Historie życia i śmierci z czasów masakry na placu Tiananmen
Wydawnictwo: Czarne (2015)

Zbiór wywiadów z aktywistami protestu na placu Tiananmen, tymi którzy przeżyli i pozostali w większości w ChRL. Liao opisuje ich losy w więzieniu, ale też jak sobie radzą na wolności. Niektórym wiedzie się nieźle, większość raczej nie opływa w dostatki.

Niepokojąca refleksja, która mnie co rusz nachodzi w czasie lektury, dotyczy faktu, że życie opozycjonistów i byłych więźniów w ChRL wcale nie odbiega tak mocno od losów wielu działaczy opozycji z czasów PRL. Biedują, przymierają nawet czasami głodem, ciągną się za nimi choroby nabyte w więzieniu itp. Jedyna różnica polega na tym, że oni – przynajmniej teoretycznie – wygrali.

Od wydawcy:

4 czerwca 1989 roku w Polsce odbywały się pierwsze częściowo wolne wybory. Wkrótce runął mur berliński i nastąpiło zjednoczenie Niemiec, a radzieckie imperium legło w gruzach. Europa otwiera nowy rozdział swojej historii. Chińczycy jednak zapamiętają ten dzień jako jeden z najczarniejszych momentów w dziejach Państwa Środka.

Przed świtem wokół Pekinu zgromadzona została licząca ponad dwieście tysięcy żołnierzy Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Wkroczyła do stolicy i dokonała masakry, która wstrząsnęła światem. Do dziś brak potwierdzonych danych, ile osób straciło życie na placu Tiananmen; wiadomo jednak, że konsekwencje tych wydarzeń poniosły setki tysięcy chińskich obywateli, którzy byli więzieni, prześladowani albo zmuszeni do ucieczki za granicę.

Liao Yiwu oddaje głos ofiarom z placu Tiananmen, dysydentom, byłym więźniom, rewolucjonistom, ale także tym, którzy przypadkiem zostali wciągnięci w wir historii. Nie cenzurując i nie upiększając ich wypowiedzi, daje poruszające świadectwo okrutnych czasów, które nie powinny zostać zapomniane.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Yiwu był już bohaterem jednego z moich wpisów. Rekomendowałem też już jego książki o losach osób zaangażowanych w protest na Tiananmen w 1989 roku oraz serię reportaży o współczesnej ChRL. Dzisiaj chciałbym polecić jego inną […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.