1400Author: Benjamin I. Schwartz
Tytuł: Starożytna myśl chińska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2010)

Wydawana pierwszy raz w 1985 roku praca Schwartza jest już dzisiaj klasyczną pozycją. Autor zagłębia się w decydujący okres formowania się chińskiej kultury. Analizuje starożytne teksty, ale nie po to aby potwierdzić utarte wzorce i opinie. Schwartz przedstawia szeroki wachlarz różnych doktryn oraz ogromną różnorodność szkół myślenia.

Mimo tej wielości i złożoności klasycznej myśli chińskiej z książki wyłania się także obraz chińskiej kultury jako koherentnej całości. Schwartz egzaminuje teksty poprzedzające Konfucjusza i przedstawia ewolucję wczesnego konfucjanizmu.* Nie brakuje tutaj także innych kluczowych dla rozwoju kultury chińskiej doktryn: legizmu, taoizmu, szkoła Ying-Yang itd.

W przeciwieństwie do innych autorów Schwartz nie unika także powiązania filozofii oraz kultury wysokiej z kulturą ludu oraz wierzeniami gminu.

Nic dziwnego, że książka zebrała świetne recenzje.

Nikt jeszcze umieścił rozważań nad myślą chińską w tak szerokiej perspektywie. (…) Książka Schwartza zasługuje, by zainteresowani historią idei ludzie Zachodu uznali ją za najbardziej wiarygodne spośród dostępnych opracowań chińskiej myśli.
(Times Literary Supplement)

Swoją uczoną książką [Schwartz] rzucił wyzwanie tym, którzy ograniczyli swoją refleksję do zachodniego doświadczenia historycznego albo do „prymitywnych” społeczeństw, by wzięli pod uwagę również świat myśli starożytnych Chin. (…) Wielką zasługą tej książki jest włączenie starożytnej myśli chińskiej w dialog z dwudziestowiecznymi problemami intelektualnymi, moralnymi i politycznymi.
(New York Times Book Review )

Wyraziste przedstawienie wielkich myślicieli starożytnych Chin. (…) Wyczulenie Schwartza na wyjątkowe, ulotne jądro znaczenia zawartego w starożytnych tekstach czyni go przenikliwym komentatorem. (…) Książka ta nie pozwoli czytelnikowi po prostu na włączenie „Chin” – albo ich kreowanego przez media obrazu – do własnego systemu wartości.
(Christian Science Monitor)

* Osobiście wolę nazwę „konfucjanizmu pierwotnego” dla odróżnienia od późniejszego amalgamatu konfucjanizmu imperialnego z legizmem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.