frontpage

Formalnie to gigant handlu online, korporacja Alibaba kupuje South China Morning Post (SCMP) – najważniejszą angielskojęzyczną gazetę w chińskim świecie wydawaną w Hong Kongu od 112 lat. Dla nikogo jednak nie stanowi tajemnicy, że w rzeczywistości za przejęciem gazety stoją rządzący Pekinem.

Nie jest znana cena, za którą Robert Kuok – dotychczasowy właściciel i malezyjski potentat cukrowy – zgodził się sprzedać gazetę i jej sieć dystrybucji. 

Pekin był gotowy pewnie zapłacić każdą cenę. Zwłaszcza, że pieniądze wykłada korporacja Alibaba, gotowa na wszystko byleby kupić sobie przychylność władz.

SCMP to chyba najbardziej opiniotwórcze anglojęzyczne medium odnośnie Chin i całego regionu Azji wschodniej na świecie. Na publikacje SCMP także często powołują się dziennikarze pracujący w setkach innych języków. Bez przesady można powiedzieć, że to SCMP przez lata w dużym stopniu kształtowała globalną opinię o Chinach.

Przejęcie gazety to ogromny sukces Pekinu, a zapewnienia nowych właścicieli o zachowaniu obiektywności i profesjonalizmu gazety można wsadzić między bajki. Przecież z punktu widzenia kontynentu „Dziennik Ludowy” jest obiektywny, dokładny, uczciwy i w ogóle jest wzorcem dziennikarskiego obiektywizmu.

SCMP zaszedł już za skórę rządzącym w Pekinie w 1989 roku obszernie relacjonując protest oraz masakrę na placu Tiananmen, jak i dalsze losy prześladowanych opozycjonistów. Dziennikarze SCMP zdobyli szereg nagród za artykuły poświęcone łamaniu praw człowieka czy skandalom politycznym w ChRL. Także w rodzimym Hong Kongu gazeta dała swe znaki mianowanym przez Pekin władzom relacjonując zeszłoroczne protesty oraz piętnując odchodzenie w regionie od odziedziczonych po Brytyjczykach wolnościach.

Jeżeli Pekin ma zamiar „ściągnąć cugle” w Hong Kongu, to uciszenie SCMP będzie do tego pierwszym krokiem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.