Xu Hu / EPA

Zdjęcie: Xu Hu / EPA

59 osób pozostaje zaginionych po katastrofie budowlanej w Shenzhen, gdzie zawaliły się w sumie 22 budynki, w tym dwa hotele robotnicze.

Do katastrofy doszło dzisiaj około południa czasu Pekińskiego w Guangming, jednej ze stref przemysłowych Shenzhen.

Władze podają, że w sumie ewakuowano 900 osób, a 59 jest uznawanych za zaginione, nikt jednak nie wie ile osób pracowało na czarno w zawalonych budynkach. Nie ma też żadnych informacji o ofiarach śmiertelnych. Wielu ludzi ma być wciąż uwiezionych pod gruzami. Akcja ratunkowa trwa. Bierze w niej udział półtorej tysiąca strażaków i ratowników.

Do katastrofy doszło w wyniku obsunięcia się hałdy. Ziemię wydobytą z fundamentów okolicznych zabudowań fabrycznych przez co najmniej dwa lata po prostu usypywano na najbliższym wolnym kawałku gruntu. W końcu źle zabezpieczona hałda rozsypała się pod własnym ciężarem. Po drodze ziemia spowodowała eksplozję na stacji benzynowej, którą napotkała na swojej drodze.

Według relacji świadków wszystko wyglądało jak upadek kostek domina. Krach jednego budynku pociągał zawał kolejnego. Dzięki temu większość pracujących miała czas na ucieczkę.

W ChRL katastrofy budowlane są na porządku dziennym. Powszechna korupcja powoduje, że nie przestrzega się żadnych norm budowlanych. Oszczędza się przede wszystkim na materiałach budowlanych, ale też wiele projektów jest robiona pod fałszywą, tańszą specyfikację. Po wzniesieniu budynku wprowadza się o wiele cięższe maszyny, większą liczbę pracowników i materiałów niż formalnie zgłoszono na etapie projektowym.

Brak poczucia bezpieczeństwa wynikający z charakteru systemu politycznego powoduje, że dąży się do maksymalizacji zysków w jak najkrótszym czasie. Myślenie perspektywiczne, czy planowanie poza kolejny kongres KPCh nie mają sensu, ponieważ nie wiadomo, kiedy utraci się polityczną ochronę w wyniku przetasowań frakcyjnych w partii. Nikt nie wie, kiedy trzeba będzie wziąć gotówkę i uciekać za granicę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.