Japonia do tej pory jako jedyny sojusznik Stanów Zjednoczonych dostał zgodę na zakup F-35.

Japonia jako jeden z pierwszych sojusznik Stanów Zjednoczonych dostała zgodę na zakup F-35.

W czwartek japoński gabinet przyjął projekt rekordowego budżetu obronnego wszystko w celu przeciwstawienia się ekspansywnej polityce ChRL zarówno na spornym akwenie Morza Wschodniochińskiego, jak i w całym regionie Azji Wschodniej.

Budżet w następnym roku fiskalnym (od kwietnia) wyniesie 5,1 bilionów Jenów (42 miliardy USD) i będzie co prawda tylko o 1,5% większy niż tegoroczny, ale jest to czwarty rok z rzędu, kiedy Tokio podnosi wydatki na obronę, które w przyszłym roku sięgną 5% całego budżetu.

Lwia część budżetu idzie na zakup nowego sprzętu:

– 173 miliardy na okręt wyposażony w system antyrakietowy Aegis;
– 108 miliardy na zakup kolejnych myśliwców F-35, sześć tym razem;
– 103 miliardy na siedemnaście helikopterów patrolowych SH-60K.

W budżecie obronnym są jednak także ujęte wydatki na przegrupowanie stacjonujących w Japonii wojsk Amerykańskich w ramach programu wyprowadzania baz amerykańskich z gęsto zaludnionych terenów, czy zakup nowego samolotu dla rządu.

Wielu komentatorów przypisuję zwiększenie wydatków zbrojeniowych bezpośrednio administracji premiera Shinzo Abe uznawanego za „jastrzębia”, ale ja się skłaniam do przekonania, że Japonia także pod rządami innego premiera czy partii musiałaby zareagować w podobny sposób na wzrost aktywności militarnej ChRL. Może odbyłoby się to trochę wolniej, ale kierunek byłby taki sam.

Japonia musi się zbroić, jeśli chce nie tylko bronić swoich praw na Morzu Wschodniochińskim do wysp Senkaku, ale też wspomóc partnerów w regionie Morza Południowochińskiego czy skonsumować sojusz strategiczny z Indiami. Dlatego „lista zakupów” na przyszły rok została stworzona z myślą o kontrowaniu rozbudowy sił ALW. Nawet kolejny okręt z systemem Aegis – tworzonym z myślą o Korei Północnej – także nadaje się do zwalczania rakiet balistycznych na wyposażeniu ALW.

Atmosfera się zagęszcza na Dalekim Wschodzie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.