maxresdefault

Trzęsienie ziemi z 1999 roku także spowodowało zawalenie wielu wieżowców. Wygląda na to, że władze w wielu miastach na Tajwanie nie odrobiły tamtej lekcji.

W sobotę Tajwan został dotknięty przez trzęsienie ziemi o sile 6,4 w skali Richtera. Największe zniszczenia są w mieście Tainan, gdzie zginęło co najmniej 26 osób pod ruinami siedemnastopiętrowego bloku.

Praktycznie od razu po tragedii pojawiły się pytania o rzetelność wykonania zniszczonego kompleksu mieszkalnego, który złożył się jak domek z kart.

Liu Shih-chung, członek lokalnych władz powiedział w telewizji, iż poziom zniszczeń sugeruje, że zawalony budynek miał problemy strukturalne. Prawdopodobnie był wykonany z niskiej jakości stali i betonu. Zdjęcia z miejsca katastrofy pokazują filary zawalonej konstrukcji z kawałkami styropianu. Ponoć nawet można w zaprawie znaleźć puszki po napojach. Podobnie wyglądała sprawa po trzęsieniu ziemi z 1999 roku, kiedy runęło wiele starych wieżowców. Zawalony budynek wzniesiono w 1989 roku, ale nie był umieszczony na liście niebezpiecznych obiektów, choć to jedyny wysoki obiekt, który ucierpiał w czasie wstrząsów.

Tajwan leży w aktywnej strefie sejsmicznej i trzęsienia ziemi zdarzają się tutaj dosyć regularnie. Po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1999 roku postanowiono sprawdzić wszystkie wysokie budynki i przygotować listę potencjalnie niebezpiecznych konstrukcji. Problem w tym, że umieszczenie na takiej liście nie tylko obniża wartość nieruchomości, ale też zobowiązuje właściciela do podjęcia działań mających na celu wzmocnienie obiektu. Nic dziwnego, że często łatwiej jest zapłacić inspektorom budowlanym za przymkniecie oczu niż dokonać zmian.

W najgorszym stanie są budynki budowane w czasie dyktatury Guomindang, wtedy biznes powiązany z rządzącą partią nie musiał się przejmować ani przepisami, ani nawet zdrowym rozsądkiem.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] poniedziałek pisałem o zawaleniu się siedemnastopiętrowego wieżowca w Tainan w wyniku sobotniego trzęsienia ziemi. Wczoraj aresztowano dewelopera oraz dwóch architektów […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] zginęło ponad 2300 osób. Oczywiście, za dużą liczbę ofiar odpowiadają przede wszystkim zaniedbania, korupcja i błędy konstrukcyjne w czasie wznoszenia budynków w latach […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.