x_lon_drone_160206.nbcnews-ux-1080-600

Zdjęcie: NBC News.

W poniedziałek na Tajwanie opublikowano bazę danych obejmującą informację o terenach najbardziej narażonych na pojawienie się pęknięć i kraterów w ziemi w wyniku trzęsienia ziemi.

Cała wyspa leży w aktywnej strefie sejsmicznej, ale niektóre tereny ze względu na swoją budowę geologiczną są groźniejsze dla mieszkańców.

Centralna Mapa Geologiczna identyfikuje przede wszystkim tereny najbardziej narażone na pojawienie się zjawiska upłynnienia gruntu w czasie trzęsienia ziemi. W takiej sytuacji budynki, pod którymi doszło do upłynnienia gruntu, stają się śmiertelną pułapką dla mieszkańców.

Na podstawie mapy w czasie i po trzęsieniu ziemi mają być też wysyłane ostrzeżenia na telefony komórkowe do osób zamieszkujących strefę niebezpieczeństwa.

Upłynnienie gruntu jest prawdopodobną, bezpośrednią przyczyną zawalenia się siedemnastopiętrowego bloku w Tainan w czasie trzęsienia ziemi z 6 lutego br. Podobnie było w 1999, kiedy zginęło ponad 2300 osób. Oczywiście, za dużą liczbę ofiar odpowiadają przede wszystkim zaniedbania, korupcja i błędy konstrukcyjne w czasie wznoszenia budynków w latach osiemdziesiątych.

Największe ryzyko jest na nisko położonych terenach z piaszczystym gruntem, który wyrównano nawożąc dodatkowe warstwy ziemi. Najgorzej jest w dużych miastach ulokowanych w dorzeczach rzek, są to także tereny najgęściej zaludnione. Zwłaszcza stolica Tajwanu, Tajpej jest narażona na wystąpienie zjawiska upłynnienia się gruntu.

Mimo wszystko – pocieszają autorzy bazy danych – ponad 70% Tajwanu ma pod mniejszą lub większą warstwą ziemi solidne skalne podłoże, które daje dobra podstawę dla wznoszenia bezpiecznych budynków.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.