Zdjęcie za AFP.

Zdjęcie za AFP.

Wczoraj nad ranem co najmniej 18 osób zginęło w wyniku upadku dźwigu na budowie w mieście Dongguan w prowincji Guangdong.

Według oficjalnych informacji dźwig runął na dwupiętrowe baraki dla robotników z budowy wzniesione z kontenerów morskich. W momencie katastrofy w środku znajdowało się ponad 130 osób, większość wyszła bez szwanku. Oprócz 18 ofiar śmiertelnych jeszcze 18 osób przebywa w szpitalu.

W ChRL to standard, że robotnicy budowlani, głownie migrujący, mieszkają na terenie budowy. Nie mając zazwyczaj zameldowania w danym mieście praktycznie są uwiezieni w miejscu pracy, co jest często wykorzystywane przez zatrudniające ich firmy. Ponieważ w trakcie budowy robotnicy dostają tylko część wynagrodzenia (zabezpieczenie by nie uciekli), to zamiast zapłacić im po zakończeniu budowy resztę należności, czasami jest łatwiej wezwać policję, by ich wywiozła z miasta.

Praca odbywa się w systemie trójzmianowym także w nocy, a bezpieczeństwo zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Dlatego katastrofy budowlane są codziennością.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.