Hunan-protest

Żródło: 非新聞.

Rożnego rodzaju protesty stanowią codzienność w ChRL, ale protest pracowników tzw. „budżetówki” są wciąż rzadkością, a już nauczycieli uważanych w ChRL wciąż za inteligencję są bardzo niedobrym sygnałem dla Pekinu.

Ostatni duży protest nauczycieli miał miejsce w 2014 roku w Heilongjiang, kiedy nauczyciele w całej prowincji zastrajkowali w związku z niewywiązaniem się przez władze prowincjonalne z obietnicy podwyżki płac i dodatkowych świadczeń.

Nauczyciele w Hunanie, gdzie protestowali od zeszłego wtorku przed budynkiem władz prowincjonalnych w Changsha, żądają jednak wypłaty zaległych pensji i świadczeń oraz uregulowania nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Protestujący wznosili okrzyki: „Chcemy żyć!” i „Chcemy naszych pensji!”, ale też „Chcemy bronić naszych praw!”.

Nieopłacanie ubezpieczenia jest jednym z najczęstszych sposobów oszukiwania pracowników przez pracodawców w ChRL. Często ludzie dopiero po latach dowiadują się, że nie były za nich odprowadzane żadne składki emerytalne i nie mają co liczyć nawet na głodową emeryturę. Do tej pory wydawało się, że dotyczy to jednak przede wszystkim sektora prywatnego.

Teraz okazuje się, że wielu nauczycieli nie miało opłacanych składek nawet przez 20 lat. Pieniądze zostały po prostu rozkradzione przez skorumpowanych urzędników. Równocześnie spirala długów władz lokalnych powoduje, że nie mają one z czego pokryć zaległych składek.

Proceder trwał od lat i brało udział w nim tak wielu urzędników różnego szczebla, że ukaranie winnych sparaliżowałoby całkowicie władze prowincjonalne, a przede wszystkim obnażyłoby rzeczywisty poziom korupcji w KPCh.

Nic dziwnego, że w Hunanie władze zareagowały represjami. Na ulice wysłano oddziały do tłumienia zamieszek, które starły się z protestującymi. Nie ma doniesień o rannych lub ofiarach, lecz po środowych protestach aresztowano dziesięć osób.

Strajk nauczycieli, czy w ogóle grup „inteligenckich” to duży kłopot dla Pekinu. Mimo kilkudziesięciu, a może już kilkuset tysięcy protestów rocznie w ChRL wciąż brak dla nich wspólnego mianownika. Co powoduje, że władze mogą reagować ad hoc mieszaniną ustępstw i represji. Włączenie się do protestu inteligencji może jednak zaowocować także artykulacją żądań politycznych, a to byłby początkiem poważnych kłopotów dla partii.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.