apple-china-store-pudong

Ile razy pisałem tutaj, że chodzenie na układy z tego typu reżimem, jak w ChRL, jest dla wielkiego biznesu bardzo krótkowzroczne?

Biuro Własności Intelektualnej w Pekinie (北京市知识产权局) wydało decyzję na niekorzyść Apple w sporze patentowym między amerykańską firmą a mało znanym producentem telefonów komórkowych Shenzhen Baili. Według decyzji modele iPhone 6 i 6S są zbyt podobne do modelu 100C firmy z Shenzhen.

Rzeczone modele IPhone powinny być wycofane z rynku w ChRL, ale ich sprzedaż jest wciąż kontynuowana, ponieważ Apple złożyło apelację.

Jestem przekonany, że ostatecznie Apple uzyska korzystne dla siebie orzeczenie urzędu patentowego. Nikt nie uwierzy, że Apple wzorował się na produktach mało znanej firmy z Shenzhen.

Oczywiście, nic nie za darmo. Trudno powiedzieć na jakie ustępstwa będzie firma musiała pójść. Dalsza autocenzura? Pomoc w wyszukiwaniu dysydentów? Szpiegowanie użytkowników na żądanie? Backdoor w każdym produkcie w ChRL, czy tylko w ChRL? Można by długo zgadywać.

ChRL dla Apple to drugi największy rynek po Stanach Zjednoczonych i jedyny, na którym ma jeszcze możliwości wzrostu. Dlatego firma schowa do kieszeni wszelkie frazesy o ochronie klientów czy prywatności i po cichu pójdzie na wszystkie ustępstwa. Można zgadnąć, że za jakiś czas historia się powtórzy przy jakieś innej okazji i za każdym razem reżim będzie wymuszał dalsze ustępstwa i kompromisy.

Apple w końcu skończy jak przysłowiowa żaba ugotowana na wolnym ogniu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.