Powiat Minqing, Prowincja Fujian

Powiat Minqing, Prowincja Fujian Fujian (Zdjęcie za: Reuters).

Media w ChRL donoszą o zdymisjonowaniu trzech urzędników średniego szczebla. Dymisje to pokłosie przejścia tajfunu Nepartak przez Południe Chin, a decydenci musieli odejść za „nieadekwatną odpowiedź” na katastrofę, jaką przyniósł żywioł.

Najbardziej ucierpiała prowincja Fujian, zwłaszcza powiat Mingqing, gdzie co trzeci mieszkaniec został dotknięty skutkami Nepartak. Zawaliło się lub uległo uszkodzeniu ponad 10 tysięcy budynków, a straty materialne wynoszą ponad miliard USD. Poważne zniszczenia nastąpiły także w stolicy prowincji – Fuzhou.

Najgorsza jest jednak utrata życia ludzkiego. W samej prowincji Fujian zginęły co najmniej 83 osoby, w tym w Mingqing 73, a w całych południowych Chinach ponad 230. Liczby zapewne jeszcze wzrosną, ponieważ spora grupa ludzi pozostaje zaginiona. Ewakuowano ponad 200 tysięcy mieszkańców.

Zwolnieni to Huang Shiyang – wiceprzewodniczący KPCh i p.o. szefa władz lokalnych powiatu Minqing, Lin Yuanhui – szef KPCh w mieście Bandong oraz  Zhan Qiaoying tamtejszy burmistrz. Poleciały także głowy wielu niższej rangą urzędników.

Trudno mówić o tym, na ile są oni rzeczywiście winni, a na ile jest to rytualne składanie kozłów ofiarnych na ołtarzu opinii publicznej.

W ChRL urzędnicy średniego i niskiego szczebla są często przenoszeni z miejsca na miejsce, aby nie wrośli zbyt głęboko w lokalne struktury. To powoduje, że równie często nie radzą sobie w sytuacjach kryzysowych, ponieważ nie zdążyli jeszcze poznać lokalnych uwarunkowań i specyfiki czy choćby zasobów, które mają do dyspozycji. Oczywiście, inny – stary jak świat – powód to po prostu zwykła nieudolność.

Prawdą też jest, że problemem jest cały system reagowania na sytuacje wyjątkowe. Upolitycznienie wszystkiego powoduje sporą niewydolność decyzyjną oraz paraliż organizacyjny, mimo że władze od lat sporo inwestują ogromne środki w materialną stronę systemu oraz szkolenia personelu ratunkowego, ale często zasoby ludzkie i materialne są źle wykorzystywane lub pozostają nieużyte.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.