transnational_marriage

Według najnowszych danych statystycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w pierwszej połowie br. zawarto na Tajwanie prawie 75 tysięcy małżeństw, z tego ponad 13% pomiędzy obywatelami Tajwanu i innych państw.

Choć ogólna liczba zawieranych związków maleje, to rośnie udział związków mieszanych – ich liczba też spadła, ale w mniejszym stopniu.

44,9% mieszanych małżeństw zostało zawartych między Tajwańczykami i osobami pochodzącymi z kontynentu lub Hong Kongu i Makau. 31.8% przypada na resztę państw Azji Wschodniej.

Mężczyźni na Tajwanie najczęściej żenią się z kobietami z kontynentu lub Hong Kongu i Makau (54,5%) oraz Wietnamu (25.4%) i Indonezji (4,6%). Tajwanki mają jednak inne preferencje. Tylko 16% mieszanych małżeństw z ich udziałem zawarto z obywatelami ChRL lub Hong Kongu i Makao. Z Japończykami 13,2% i 12,4% z Amerykanami.

Praktycznie jedno na osiem małżeństw obecnie zawieranych na Tajwanie to związek mieszany. Połowa jednak ma miejsce wewnątrz chińskiego kręgu kulturowego. Także większość z pozostałych dotyczy osób z Azji Wschodniej (również część zapewne z osobami pochodzenia chińskiego). Mimo wszystko relatywnie dużo małżeństw jest zawieranych z osobami z obcego kręgu kulturowego.

To kolejna ilustracja faktu, jak bardzo Tajwan oddalił się od kontynentu także pod tym względem. Wciąż nie uniknięto kontrowersji, ale w porównaniu z innymi regionami Azji Wschodniej opór społeczny przeciwko mieszanym małżeństwom jest tutaj mniejszy. Oczywiście jest to względna kwestia i zawsze można znaleźć wyjątki.

Zastanawiam się, czy udział w takim postrzeganiu mieszanych małżeństw na Tajwanie miał fakt, że syn Chiang Kai-shek, także późniejszy prezydent Chiang Ching-kuo był żonaty z Rosjanką Fainą Ipatiewną Wahrewą (Faina Chiang Fang-liang), która przez dziesięć lat (1978-1988) pełniła funkcję pierwszej damy? Powszechnie uznaje się, że było to dobre małżeństwo, mimo że Chiang Ching-kuo miał problem z alkoholem. Nie był to też jedyny przypadek mieszanego małżeństwa w tej rodzinie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.