Pekin próbuje zastraszyć Manilę?

Chinese-Bomber-Scarborough-Shoal-Release-Date-7-14-2016-1200x807

Zdjęcie bombowca ALW nad Mielizną Patang opublikowane na Weibo.

We wtorek, 12 lipca opublikowano w mediach społecznościowych w ChRL zdjęcie bombowca H-6K (轰-6) ALW nad Mielizną Patang (Scarborough Shoal) leżącej w filipińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Wysłanie akurat bombowców H-6K nad akwen, do którego prawa rości sobie Pekin, nie jest przypadkiem. Seria H-6 jest chińską wersją Tupolewa Tu-16, a model H-6K (oblatany w 2007) jest jedynym bombowcem ChRL zdolnym do przenoszenia borni jądrowej (rakiet manewrujących uzbrojonych w pojedyncze głowice nuklearne). To dzięki tej maszynie ChRL była zdolna do zbudowania strategicznych sił bombowych.

Z początku trudno było ocenić przyczyny, dla których Pekin zdecydował się na taką demonstrację.

Z jednej strony mogło to być odebrane jako próba zastraszenia Filipin i zbudowania silniejszej pozycji negocjacyjnej w przyszłych rozmowach bilateralnych oraz sygnał w kierunku Waszyngtonu, że Pekin łatwo nie ustąpi. Zwłaszcza, że w kwietniu nad Mielizną Patang przeleciały amerykańskie samoloty szturmowe A-10, które oprócz zwalczania czołgów także świetnie nadają się do niszczenia mniejszych celów nawodnych jak kutry patrolowe. Można by uznać, że Pekin zdecydował się przelicytować Waszyngton wysyłając strategiczny bombowiec w to samo miejsce.

Z drugiej strony opublikowanie zdjęcia w mediach społecznościowych mogło wskazywać, że lot przede wszystkim był skierowany do krajowej opinii publicznej i miał wysłać komunikat w stylu: jesteśmy zwarci i gotowi – nie oddamy nawet guzika. Znaczące jest, że lot został pierwotnie przemilczany w angielskojęzycznych mediach wydawanych w ChRL, co wspierało drugą teorię.

Dopiero 18 lipca w eter poszedł angielski komunikat Xinhua:

Undated photo shows a Chinese H-6K bomber patrolling islands and reefs including Huangyan Dao in the South China Sea. The People’s Liberation Army (PLA) Air Force conducted a combat air patrol in the South China Sea recently, which will become a “regular” practice in the future, said a military spokesperson on July 18, 2016. The PLA sent H-6K bombers and other aircraft including fighters, scouts and tankers to patrol islands and reefs including Huangyan Dao, said Shen Jinke, spokesman for the PLA Air Force.

[Zaktualizowane zdjęcie pokazuje chiński bombowiec H-6K patrolujący wyspy i rafy, włącznie z Huangyan Dao* na Morzu Południowochińskim. Siły Powietrzne Armii Ludowo-Wyzwoleńcze (ALW) przeprowadził bojowy patrol powietrzny nad Morzem Południowochińskim, który stanie się „regularną” praktyką w przyszłości, powiedział rzecznik armii 18 lipca 2016. ALW wysłała bombowce H-6K i inne statki powietrzne włącznie z myśliwcami, samolotami zwiadu i latającymi cysternami by patrolować wyspy i rafy, włącznie z Huangyan Dao, powiedziła Shen Jinke, rzecznik Sił Powietrznych ALW.]

Wygląda jednak na to, że po namyśle w Pekinie zdecydowano się wykorzystać, to co miało być na początku przedstawieniem dla potrzeb rodzimej opinii publicznej, także w „dyplomacji” międzynarodowej. To kolejny przykład pokazujący, że rządzący ChRL nie rozumieją, jak działa opinia publiczna w innych państwach.

Rodrigo Duterte, nowy prezydent Filipin zdawał się skory do negocjacji i uczynienia pewnych ustępstw na rzecz Pekinu w zamian za inwestycje gospodarcze. Teraz został przyparty do muru przez oburzenie filipińskiej opinii publicznej i musiał usztywnić stanowisko. Manila ogłosiła, że podstawą jakichkolwiek negocjacji z Pekinem musi być wyrok PCA.

* Chińska nazwa Mielizny Patang. Co ciekawe używa się słowa „dao” czyli wyspa sugerując, że mamy do czynienia ze stałym lądem, do którego rości sobie prawa ChRL.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pekin próbuje zastraszyć Manilę?

  1. Pingback: Nowy bombowiec z okazji G20? | Za Wielkim Murem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s