Port w Zatoce Subic na Filipinach był amerykańską bazą do 1991 roku, kiedy amerykanie opuścili Filipiny. Byłą bazę US Navy1 przekształcono wtedy w wolny port wraz ze stocznią pod zarządem lokalnego oddziału południowokoreańskiego giganta Hanjin Heavy Industries and Construction. Teraz lokalne przedsiębiorstwo bankrutuje, niezdolne do obsługi zadłużenia sięgającego 400 mln USD w filipińskich bankach i prawie 900 mln USD w południowokoreańskich. Bankructwo zagraża trzem tysiącom miejsc pracy, co powoduje, że rząd filipiński szuka na gwałt nowego inwestora. Otwiera to drogą do przejęcia strategicznej lokalizacji przez Chińczyków.

Według oficjalnych informacji przejęciem Zatoki Subic są zainteresowani dwaj chińscy inwestorzy. Według filipińskich mediów są to dwa przedsiębiorstwa państwowe: China Ocean Shipping Company (COSCO) oraz China Merchants Group (CMG). Chińskie firmy są już obecne w niedaleko położonej specjalnej strefie ekonomicznej Clark. Apetyt na przejęcie Zatoki Subic wpisuje się w większy trend budowy chińskiej obecności na szlakach morskich. Od 2013 roku i ogłoszenia Inicjatywy Pasa i Szlaku, chińskie firmy przejęły w całości lub w części operacje w 42 portach w 34 państwach na całym świecie, od greckiego Pireusu po australijskie Darwin.

Wielu obserwatorów kreuje porównania między sprawą portu Hambatota na Sri Lance a Zatoką Subic. W wypadku Hambatota, Kotte musiało pójść na ustępstwa wobec Pekinu i zgodzić się na dzierżawę na 99 lat, ponieważ wpadło w pułapkę, zadłużając się w ChRL. Na Filipinach bankrutuje prywatne przedsiębiorstwo, zadłużone w lokalnych i południowokoreańskich bankach, co nie ma bezpośredniego przełożenia na rząd w Manili. To jednak nie zamyka sprawy, która ma także wymiar polityczny.

Prezydent Filipin, Rodrigo Duterte do tej pory lawirował między Pekinem a jego przeciwnikami i nie wiadomo, jak się odniesie do chińskiej inwestycji w tak strategicznym miejscu. Jednak w ostatnim półroczu widać poważne zbliżenia z Pekinem. Okręty Marynarki ALW odwiedzają obecnie regularnie Filipiny, w tym port w Davao, rodzinne miasto Duterte. W październiku po raz pierwszy przeprowadzono wspólne manewry morskie u wybrzeży chińskiej prowincji Zhejiang. W ciągu ostatnich miesięcy Manila też zaczęła kwestionować warunki układu z Waszyngtonem o wzajemnej obronie z 1951 roku.

Pekin jednak musi się śpieszyć, jeżeli chce przejąć Zatokę Subic. Duterte będzie rządzić do 2022 roku, ale konstytucja uniemożliwia mu ubieganie się o reelekcję, a w sondażach przedwyborczych prowadzi senator Grace Poe, która zwróciła się do parlamentu o zbadanie z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego prób przejęcia przez chińskie firmy Zatoki Subic. Poe przewodniczy także komisji senackiej zajmującej się obecnością chińskich firm na rynku telekomunikacyjnym, napływem nielegalnych chińskich pracowników czy obecnością chińskich firm w sektorze gier hazardowych. Senat już zablokował finansowanie niektórych projektów rozwijanych we współpracy z ChRL. Dlatego, choć perspektywa wyborów w maju 2022 roku wydaje się jeszcze daleka, to w filipińskiej polityce antychiński sentyment to zawsze gorący temat, a z perspektywy historycznej prochiński zwrot Duterte jest raczej anomalią i może się okazać, że bardzo krótkotrwałą.

Zatoka Subic znajduje się niedaleko (ok. 50 mil morskich) od Zatoki Manilskiej i 100 mil morskich od Mielizny Patang (Scarborough Shaol) zajętej przez chińską ALW. Zatoka Subic jest ulokowana mniej więcej na wysokości wietnamskiego portu Da Nang. Powoduje to, że zatoka ma strategiczne znaczenie dla kontroli południowej części Morza Południowochińskiego. W porcie znajduje też stocznia powierzchni 300 hektarów – piąta pod względem wielkości na świecie.


1 Bała to największa zagraniczna baza amerykańska w czasie zimnej wojny i zgodnie z międzynarodowym porozumieniem do tej pory służy jako port zaopatrzeniowy dla US Navy. Jednak rząd Duterte odmawia Amerykanom używania Zatoki Subic do prowadzenia operacji egzekwowania wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.