Waszyngton opóźnia dostawę amfibii dla Tajwanu

AAV-7

W drugiej połowie br. Tajwan miał otrzymać pierwszą partię z zamówionych w Stanach Zjednoczonych 36 opancerzonych transporterów pływających AAV-7. Teraz Waszyngton ogłosił opóźnienie realizacji zamówienia aż do 2020 roku.

Podobnie, jak w innych przypadkach opóźnień w dostawach czy odmowy sprzedaży broni Tajwanowi, pojawiły się głosy wskazujące na wycofywanie się przez Waszyngton z nieformalnych gwarancji bezpieczeństwa dla wyspy lub chęć niedrażnienia Pekinu po wyroku PCA w sprawie Morza Południowochińskiego. Oczywiście, jako formalny powód podaje się „kwestie techniczne”, ale dla każdego jest jasne, że w wypadku systemu od tak dawna w produkcji jak AAV-7 (pierwsze modele weszły na służbę w 1972 roku) żadne problemy techniczne nie mogą opóźnić produkcji 36 maszyn aż o trzy lata. W końcu nie jest to myśliwiec najnowszej generacji.

Co prawda, w odpowiedzi na podobne analizy w mediach obydwie strony zaczęły podawać więcej szczegółów. Teraz opóźnienie ma wynikać z potrzeby realizacji innych zamówień dla Tajwanu, a oficjele z obydwu stron powtarzają, iż Stany Zjednoczone mają zamiar kontynuować sprzedaż broni wyspie. Nowe tłumaczenia jednak nie wszystkich przekonują.

Obecnie 54 sztuki AAV-7 znajduje się na wyposażeniu korpusu tajwańskiej piechoty morskiej.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Waszyngton opóźnia dostawę amfibii dla Tajwanu

  1. Pingback: Tajwan kupuje broń w Stanach Zjednoczonych | Za Wielkim Murem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s