Phalanx

MK 13 Phalanx Block 1B

Tajwan przyjął cześć oferty sprzedaży broni ze strony Stanów Zjednoczonych – odpowiedź na pozostałe części oferty będzie udzielona w innym terminie.

W tym pakiecie, wartym 286,6 miliona USD) znalazły się między innymi dwie wycofane ze służby fregaty rakietowe FFG-7 (typu Oliver Hazard Perry), 36 amfibii AAV-7, 13 zestawów systemu MK 13 Phalanx Block 1B wraz z amunicją i wsparciem technicznym, a także 250 zestawów rakiet Stinger.

Według źródeł w Tajpej Tajwan zgodził się zakupić fregaty jeszcze w marcu, amfibie w maju, a w zeszłym tygodniu zestawy Phalanx.

Systemy Phalanx służą do niszczenia nadlatujących rakiet manewrujących bezpośrednio nad chronionym celem i są standardowym wyposażeniem nowoczesnych okrętów, ale Tajwan planuje ich rozmieszczenie w górskich bazach rakietowych by dodatkowo wzmocnić ochronę przed atakiem rakietami manewrującymi z kontynentu. Typ MK 13 Block 1B jest nowocześniejszy od używanych przez Tajwan zestawów systemu Phalanx – uzupełniony o możliwość „widzenia” celu w podczerwieni i z trybem obsługi ręcznej.

Całość pakietu ma być zrealizowana do końca 2024 roku.

Widać, że Pentagon zdecydował się zwiększyć dostawy na Tajwan broni defensywnych, które mają do pewnego stopnia zniwelować zdolności ofensywne ALW (systemy antyrakietowe) oraz przewagę w powietrzu (Stingery). Czy to jednak wystarczy, by w razie inwazji powstrzymać ALW, nie mówiąc już o zniechęceniu planistów ALW i rządzących ChRL do potencjalnej inwazji?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.