AG600

AG600 wciąż pokryty jedynie zielonkawym podkładem antykorozyjnym.

W sobotę w portowym mieście Zhuhai zaprezentowano latającą łódź AG600.To kolejny projekt, który ma uczynić ChRL niezależną od dostawców z zagranicy.

Na opublikowanych przez Xinhua zdjęciach widać jednak, że prezentację przyśpieszono. Pierwszy egzemplarz nawet nie został jeszcze pokryty ostatnią warstwą farby. Dlatego można domniemać, że ten przedwczesny debiut miał podłoże polityczne.

AG600 ma mieć zasięg 4 500 km i oficjalnie jest przeznaczona do gaszenia pożarów lasów oraz ratownictwa morskiego, ale w czasie prezentacji mówiono też o „rozwoju i eksploatacji zasobów morskich”. Może też być używana do zaopatrywania małych baz na wysepkach Morza Południowochińskiego i podejrzewam, że właśnie ta możliwość spowodowała przyśpieszenie debiutu łodzi.

Podobnie jak zapowiedziane wcześniej wspólne manewry ChRL i Rosji na Morzu Południowochińskim nowa łódź latająca ma pokazać, że Pekin jest gotowy do objęcia akwenu rzeczywistą kontrolą.

Sama AG600 jest mniej więcej wielkości Boeinga 737 i według twórców z AVIC (Aviation Industry Corporation of China – 中国航空工业集团公司) ma być największą łodzią latającą kiedykolwiek zbudowaną. No cóż, chyba nie słyszeli o Herkulesie H-4 Howarda Hughes (tzw. Spruce Goosea).

H-4 wniósł się w powietrze w 1947 roku, ale nigdy nie trafił do produkcji. Po prostu wraz z rozwojem sieci lotnisk na świecie i zmianami technicznymi pozwalającymi samolotom latać dłużej i dalej łodzie latające w dużym stopniu utraciły sens. Zdolność lądowania na wodzie jest dzisiaj mało przydatna. Zwłaszcza, że lądować można tylko przy dosyć łagodnym stanie morza.

Praktycznie, poza gaszeniem pożarów – odpowiednio zaadaptowana jednostka może pobierać wodę bezpośrednio z akwenu na którym ląduje – łodzie latające mają jedynie zastosowanie do zaopatrywania daleko wysuniętych baz na małych wyspach na w miarę spokojnym i płytkim morzu. Krótko mówiąc: Morzu Południowochińskim.

Nic dziwnego, że AVIC otrzymał zamówienia tylko na 17 maszyn – wszystkie od „odbiorców krajowych”.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] powodów ALW zleciła budowę nowego wodnosamolotu, AG600 Kunlong (鲲龙). Przed świętami, po poważnych, lecz nieujawnionych trudnościach, i dziewięciu latach rozwoju, w końcu oblatano […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.