Latające łodzie przeżywały swoją złotą dekadę przed II wojną światową. Za szybkim rozwojem lotnictwa nie nadążała rozbudowa infrastruktury i sieci lotnisk. Dlatego wodnosamoloty, które mogły lądować na każdym w miarę dużym jeziorze wydawały się świetnym rozwiązaniem. Bardzo dobrze sprawdzały się też w regionach świata, gdzie krajobraz jest zdominowanych przez wyspy.

Dzisiaj z podobnych powodów ALW zleciła budowę nowego wodnosamolotu, AG600 Kunlong (鲲龙). Przed świętami, po poważnych, lecz nieujawnionych trudnościach, i dziewięciu latach rozwoju, w końcu oblatano prototyp.

ALW zamówiła 17 sztuk, choć nie wiadomo, kiedy wejdą one do służby. Dziewiczy lot trwał godzinę, ale maszyna startowała i lądowa z konwencjonalnego pasa startowego, więc nie wiadomo, jak się zachowa na wodzie. Nie przeszkodziło to Xinhua odtrąbić sukcesu.

Według rządowej agencji maszyna ma być „opiekuńczym duchem morza, wysp i raf”, co właściwie tłumaczy jej budowę. Mini flota AG600 będzie zaopatrywać bazy ALW na morzu Południowochińskim, tam gdzie nie ma możliwości budowy pasów startowych. Zaplanowano też użycie ich do gaszenia pożarów – w ciągu 20 sekund ma zbierać 12 ton wody.

Łódź ma mieć możliwość zabrania 50 ludzi, a maksymalna masa startowa to 53,5 tomy. Zasięg to 5500 km, lecz inne źródła mówią o 4500 km. Według głównego projektanta, Huang Lingcai, cytowanego przez „China Daily”, wodnosamolot będzie mógł bez tankowania polecieć z Hainan do Mielizna Jamesa (James Shoal)1 u wybrzeży wyspy Borneo i wrócić – nie wiadomo czy te wyliczenia uwzględniają także lądowanie i start na miejscu, co pochłania duże ilości paliwa

Zastanawiam się, czy planiści ALW nie widzą dla nich jakiejś roli także w potencjalnym desancie na Tajwan. To raczej mało prawdopodobne – za mało ich i są zbyt powolne oraz zabierają relatywnie mało ładunku – ale kto wie.


1 Kolejne miejsce, do którego zgłasza pretensję Pekin.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.