W niedzielę media rządowe w ChRL zaczęły nadawać serię reportaży poświęconych testom rodzimego systemu antyrakietowego średniego zasięgu na poligonie rakietowym w Xinjiang (Turkiestan Wschodni).

Doniesieniom mediów towarzyszyła publikacja filmu pokazującego pierwsze dwa testy (z czterech). Według informacji mediów wszystkie zakończyły się sukcesem. To rzadkość by ChRL ujawniała informacje o próbach nowych systemów broni, a tym bardziej publikowała jakiekolwiek zdjęcia lub filmy. Tym razem jednak sytuacja międzynarodowa zmusiła Pekin do zmiany przyzwyczajeń.

Według doniesień CCTV system jest już gotowy do rozmieszczenia, czyniąc ChRL drugim państwem po Stanach Zjednoczonych na świecie dysponującym skutecznym systemem obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu. Trudno jednak nie wiązać tej nagłej ofensywy propagandowej z informacją, iż Seul i Waszyngton porozumiały się w sprawie rozmieszczenia systemu THAAD w Korei Południowej.

Wskazuje na to nie tylko czas poinformowania – dwa tygodnie po ogłoszeniu porozumienia w sprawie THAAD – ale też sugestie, że system jest gotowy do rozmieszczenia i może być w pełni operacyjny do końca roku, czyli wtedy, kiedy także system THAAD będzie już działał w Korei Południowej.

Pekin musiał jakoś zareagować. Zapowiedź zwiększenia zdolności ofensywnych nie wchodziła jednak w grę, to by tylko potwierdziło, że decyzja Seulu o przyjęciu THAAD była słuszna. W takim wypadku trzeba pokazać, że my też mamy podobny system i możemy się bronić przed waszymi atakami. To też lepiej się „sprzedaje” rodzimej opinii publicznej. Lecz nie musi oznacza, że cały program jest tylko wymysłem propagandowym.

To logiczne, że Pekin pracuje nad własnym strategicznym systemem antyrakietowym. Pytaniem pozostaje: na jakim etapie się on naprawdę znajduje?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.