OsnosTytał: Age of Ambition: Chasing Fortune, Truth, and Faith in the New China
Autro: Evan Osnos
Wydawnictwo:  Farrar, Straus and Giroux in 2014

Reportaż – pod warunkiem, że dobry – jest jednym z najcenniejszych źródeł o danym kraju. Z książek historycznych możemy zaczerpnąć wiedzę o przeszłości, ale choć historia determinuje w dużym stopniu teraźniejszość, to jej jednak nie opisuje. Jest to pułapka, w którą wielu wpada.

Także prace naukowe zakresu nauk społecznych, od socjologi po ekonomię często przedstawiają nam nie kraj, ale to jak go widzą lub chcą by był widziany elity polityczne czy intelektualne, obce i rodzime. Lecz nie wiele nam powiedzą, jacy są mieszkańcy tego kraju. To może zrobić tylko dobry reporter.

Książka Evana Osana to zapis doświadczenia dziennikarza The New Yorker z pracy w ChRL w latach 2005-2013. Wydana – oczywiście – dopiero po wyjeździe autora, przedstawia w wymiarze jednostkowym, w życiu kolejnych bohaterów i ich codziennych wyborach najważniejsze linie konfliktu społecznego nurtujące dzisiaj Chiny rządzone przez partię komunistyczną.

Razem z Osaną spotykamy jednostki z różnych kręgów i grup społecznych ChRL, od ludzi sukcesu i celebrytów po sprzątaczy i kryminalistów, od zwolenników po przeciwników władzy.

To zapis w mikroskali zderzenia i sprzeczności między indywidualizmem jednostek a obsesją kontroli władzy; ogromnym sukcesem z wydźwignięciem z ekstremalnej biedy największej liczby ludzi w historii a strachu uprzywilejowanych przed milionami; młodzieżą zwesternizowaną bardziej niż kiedykolwiek w historii Chin a jej fascynacją antyzachodnim nacjonalizmem; ogromnymi możliwościami realizacji ambicji a strukturami blokującymi każdego – nawet tych rządzących.

Wszystko napisane lekko, z poczuciem humoru i zrozumieniem ludzi.

Tylko polecić!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.