Wczoraj podano informację o wzroście płacy minimalnej na Tajwanie. Ponieważ pisałem już kiedyś o tym, jak jest wyznaczana płaca minimalna w ChRL, to teraz nadarza się dobra okazja by uzupełnić temat o Tajwan.
Mnimalne miesięczne wynagrodzenie na wyspie wzrośnie w 2017 roku z 20 008 NTD (632 USD) do 21 009 NTD (663 USD). Minimalna stawka godzina wzrośnie ze 120 NTD do 126 NTD już w październiku br., a od stycznia skoczy do 133 NTD (4,20 USD).
Na Tajwanie minimalne wynagrodzenie otrzymuje około 1,25 miliona Tajwańczyków i aż 370 tysięcy obcokrajowców – przede wszystkim gastarbeiterów z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W sumie za płacę minimalna pracuje ponad 10% wszystkich zatrudnionych.
Z kolei podwyżkę stawek godzinowych odczuje pozytywnie 390 tysięcy pracowników.
Na wyspie minimalna pensja i stawki godzinowe są ustalane przez Ministerstwo Pracy w konsultacjach ze związkami zawodowymi i stowarzyszeniami pracodawców – tzw. Komitet Płacy Podstawowej. Decyzję komitetu zatwierdza jeszcze rząd.
W tym roku wypracowanie kompromisu zajęło sporo czasu. Przedstawiciele biznesu przez jakiś czas bojkotowali spotkania w ministerstwie.
Czy maczał w tym palce Guomindang?
W końcu uzgodniono podwyżkę 0 5% od 1 stycznia.
Związkowcy próbowali wywalczyć podwyżkę płacy minimalnej aż do wysokości 26 000 NTD miesięcznie i stawki 163 NTD za godzinę. Argumentowano, że pomoże to pobudzić popyt wewnętrzny i pomoże kulejącej gospodarce. Mimo wszystko podwyżka o 5% przy spodziewanej w tym roku inflacji około 1,1% stanowi ich zwycięstwo.
Minimalną pensję wprowadzono na Tajwanie w 1954 roku i od lat jest ona podnoszona praktycznie co roku.