twd-200-new-taiwan-dollars-2

Wczoraj podano informację o wzroście płacy minimalnej na Tajwanie. Ponieważ pisałem już kiedyś o tym, jak jest wyznaczana płaca minimalna w ChRL, to teraz nadarza się dobra okazja by uzupełnić temat o Tajwan.

Mnimalne miesięczne wynagrodzenie na wyspie wzrośnie w 2017 roku z 20 008 NTD (632 USD) do 21 009 NTD (663 USD). Minimalna stawka godzina wzrośnie ze 120 NTD do 126 NTD już w październiku br., a od stycznia skoczy do 133 NTD (4,20 USD).

Na Tajwanie minimalne wynagrodzenie otrzymuje około 1,25 miliona Tajwańczyków i aż 370 tysięcy obcokrajowców – przede wszystkim gastarbeiterów z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W sumie za płacę minimalna pracuje ponad 10% wszystkich zatrudnionych.

Z kolei podwyżkę stawek godzinowych odczuje pozytywnie 390 tysięcy pracowników.

Na wyspie minimalna pensja i stawki godzinowe są ustalane przez Ministerstwo Pracy w konsultacjach ze związkami zawodowymi i stowarzyszeniami pracodawców – tzw. Komitet Płacy Podstawowej. Decyzję komitetu zatwierdza jeszcze rząd.

W tym roku wypracowanie kompromisu zajęło sporo czasu. Przedstawiciele biznesu przez jakiś czas bojkotowali spotkania w ministerstwie.

Czy maczał w tym palce Guomindang?

W końcu uzgodniono podwyżkę 0 5% od 1 stycznia.

Związkowcy próbowali wywalczyć podwyżkę płacy minimalnej aż do wysokości 26 000 NTD miesięcznie i stawki 163 NTD za godzinę. Argumentowano, że pomoże to pobudzić popyt wewnętrzny i pomoże kulejącej gospodarce. Mimo wszystko podwyżka o 5% przy spodziewanej w tym roku inflacji około 1,1% stanowi ich zwycięstwo.

Minimalną pensję wprowadzono na Tajwanie w 1954 roku i od lat jest ona podnoszona praktycznie co roku.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.