xia-lin

Xia Lin (夏霖) jeden z prawników, adwokatów obrońców praw człowieka w ChRL został dzisiaj skazany na 12 lat więzienia za rzekome oszustwa finansowe na sumę 4,8 miliona RMB (719 tysięcy USD). Xia został zatrzymany w listopadzie 2014 roku, kiedy bronił opozycjonistę Guo Yushan (郭玉闪).

No cóż, tak działa „wymiar sprawiedliwości” w ChRL, jeżeli oskarżony ma zbyt sprawnego obrońcę to i ten ląduje szybko na ławie oskarżonych. Czasami musi tylko poczekać, jak w tym wypadku, aż śledczy wymyślą jakieś zarzuty.

Xia zaszedł za skórę władzom. Bronił Ai Weiwei oraz działacza społecznego, Tan Zuoren (谭作人), próbującego ujawnić sprawy korupcyjne, które doprowadziły do katastrofy wielu budynków publicznych, w tym szkół, w czasie trzęsienia ziemi w Sichuan w 2008 roku. Reprezentował też obrońcę praw człowieka Pu Zhiqiang (浦志强).

Prawdziwą sławę zyskał reprezentując Deng Yujia (邓玉娇), manikiurzystkę, która zabiła w samoobronie próbującego ją zgwałcić wraz z dwoma kolegami Deng Guida (邓贵大), lokalnego urzędnika i działacza partyjnego w Hubei.

Na początku policja postawiła ofierze zarzut zabójstwa z premedytacją. Sprawa jednak nabrała w ChRL rozgłosu – tzw. „incydent Deng Yujiao” (邓玉娇事件) i mimo starań cenzury oraz tuszowania sprawy nie udało się jej wyciszyć. Pod naciskiem opinii publicznej zmieniono jej zarzut na nieumyślne spowodowanie śmierci. Ostatecznie Deng Yujia została uwolniona z powodu stanu zdrowia psychicznego, a pozostali przy życiu napastnicy zostali zwolnieni z zajmowanych stanowisk.

Spraw jednak obnażyła metody działania cenzury internetowej i tuszowania skandali obyczajowych, poziom korupcji władz wszelkiego szczebla i metody uciszania świadków oraz ofiar (Deng Yujia groziła kara śmierci). Cała sprawa zakończyła się dla władz utratą twarzy, a czegoś takiego partia nie wybacza.

Stawianie zarzutów za oszustwa podatkowe, to w ostatnich latach ulubiona metoda działania reżimu wobec opozycjonistów. Pod takim zarzutem skazano też Ai Weiwei, choć dzięki swojej sławie uniknął on kary więzienia. Jego adwokat miał już mniej szczęścia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.