zrozumiec-chiny-b-iext22383459Tytuł: Zrozumieć Chiny (What Does China Think?)
Autor: Mark Leonard
Wydawnictwo: Nadir – Media Lazar (2010)

Mark Leonard zasiadł do pisania tej książki z planem rozpracowania chińskiego sposobu myślenia.

Każda cywilizacja czy kultura tworzy określony schemat rozumowania. Lecz wbrew prawicowym propagandzistom nie tworzy on jakiegoś wyjątkowego czy koherentnego obrazu świata.

Jest to raczej specyficzny przepis na sformułowanie pytań do rozwiązania, metody poszukiwania odpowiedzi czy też symboliczny język odpowiedzi. I kiedy można się zgodzić, że tworzy to zestaw cech wyróżniających myślicieli wywodzącym się z określonych kręgów kulturowych, to w żadnym wypadku nie warunkuje ani samych pytań, które mają charakter uniwersalny, ani nie determinuje odpowiedzi, które mają z kolei charakter indywidualny.

Leonard zaczyna od zmuszenia czytelnika do przemyślenia dotychczasowych wyobrażeń i stereotypów o Chinach. Przedstawia główne postacie kształtujące zbiorowe wyobrażenia Chińczyków o ich kraju, kulturze i miejscu w świecie, aby przejść do najważniejszych debat kręgów intelektualnych współczesnych Chin.

Czy udało mu się jednak zgłębić tajniki chińskiej umysłowości? Musicie ocenić sami.

Od wydawcy:

Pojawienie się Chin jako supermocarstwa jest powszechnie uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń XXI wieku. Mark Leonard usiłuje przedstawić prognozę dotyczącą strategii chińskiej na podstawie nieznanych do tej pory na Zachodzie konfliktów, debat, sporów ideowych i politycznych prowadzonych w elitach intelektualistów i polityków kraju. Pierwsza publikacja tego typu – ważna bo stanowiąca próbę odpowiedzi dokąd zmierzają Chiny i co wynika z tego dla świata. Mark Leonard, brytyjski analityk i teoretyk stosunków międzynarodowych jest dyrektorem wykonawczym think tanku European Council on Foreign Relations. Leonard jest zaliczany do grona najbardziej wpływowych myślicieli Wielkiej Brytanii. Autor głośnej książki „Why Europe will run XXIst century”.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.