pepper-robot-2-0

Parę dni temu pisałem o wprowadzeniu przez służbę celną ChRL kilku robotów bezpieczeństwa, a teraz w świat poszła inna wiadomość z Tajwanu o użyciu robotów.

Dla mnie osobiście wygląd tych maszyn, czy sposób zastosowania w sumie podobnych z technologicznego punktu widzenia robotów po obydwu stronach Cieśniny Tajwańskiej, pokazuje przepaść kulturową i polityczną dzielącą już obydwa państwa chińskie.

Roboty Pepper od czwartku zaczęły pracę w dwóch biurach Cathay Life Insurance w Tajpej. Ich podstawowe zadanie to podawanie informacji klientom i dostarczenie rozrywki dzieciom, kiedy rodzice załatwiają swoje sprawy. Roboty mogą tańczyć, bawić się z dziećmi oraz prowadzić proste zajęcia ruchowe dla personelu.

Roboty Pepper w Tajpej posługują się tylko mandaryńskim, ale za to mają bardzo rozwinięty savoirvivre. Zgadując wiek klienta zawsze zaniżają go i w ogóle zwracając się do ludzi używają bardzo ugrzecznionych form. Podają informacje o dostępnych usługach finansowych, ale po szczegóły odsyłają na stronę internetową.

Generalnie rzecz ujmując zadaniem robotów jest zrobienie szumu medialnego i zabawianie klientów w czasie, kiedy czekają na obsłużenie.

Pepper ma 120 cm wysokości i pierwszy raz został wprowadzony do obsługi klienta przez japońskiego operatora komórkowego SoftBank w 2014 roku. Sam robot został zaprojektowany przez francuską córka-spółkę Softbanku, Aldebaran i jest współfinansowany przez korporację Alibaba z ChRL.

Z technologicznego punktu widzenia tu i tam mamy do czynienia jedynie z quasi robotami . W rzeczywistości są to mobilne platformy na kołach, na których zainstalowano mniej (ChRL) lub bardziej (Tajwan) zaawansowane aplikacje wirtualnego asystenta, któremu dodano antropomorficzną formę, ale komunikacja z takim urządzeniem wciąż następuje przede wszystkim przez panel dotykowy.

Różnica polega na tym, że w ChRL przyjazna forma i pozornie pomocowy charakter stanowią tylko przykrywkę dla głównego celu, jakim jest szpiegowanie ludzi. Także powierzchowność, czy też forma zewnętrzna robotów z ChRL jest mniej wysublimowana, zwłaszcza Antbota.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.