Dzisiaj film poświęcony problemom środowiska naturalnego w ChRL. Zanim jednak zachęcę do oglądania, to chciałbym zrobić jedną uwagę:

Łatwo krytykować kraje rozwijające się za zaniedbywanie spraw środowiska naturalnego, żyjąc na Zachodzie, który sam ma sporo na sumieniu. Z jednej strony mamy naturalne dążenie tych społeczeństw do poprawy bytu, a z drugiej racje ekologiczne i przyszłość całości gatunku ludzkiego. Zachód nie może przyjąć pozycji pouczającego, choćby z tego powodu, że za nadchodzącą katastrofę sam w dużym stopniu odpowiada. Zresztą dla wielu w krajach rozwijających to wszystko brzmi jako kolejna sztuczka Zachodu, który stara się powstrzymać rozwój innych i zachować uprzywilejowany status. Odbierają wręcz ostrzeżenia jako żądanie, aby ludzie na innych kontynentach żyli w biedzie byleby zadbać o środowisko.

I trudno się dziwić biorąc kolonialną przeszłość Zachodu.

Zachód ma na swoje usprawiedliwienie fakt, że w czasach masowego uprzemysłowienia nie zdawano sobie sprawy z negatywnych konsekwencji i nie chcę by inni popełnili te same błędy. Z drugiej, to Zachód trzyma rękę na czystych technologiach i chce na nich zarabiać, a krajów rozwijających często na nie nie stać. Równocześnie Zachód wciąż broni modelu rozwoju, który preferuje eksploatację ludzi i środowiska.

Błędne koło.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.