one_childAutor: Mei Fong
Tytuł: One Child: The Story of China’s Most Radical Experiment
Wydawnictwo: Houghton Mifflin Harcourt (2016)

Rządząca ChRL partia komunistyczna zdecydowała o zamianie polityki „jednego dziecka” na model „dwóch dzieci w rodzinie”.

Oczywiście, „jedno dziecko” to tylko skrót, który określał bardziej złożoną politykę planowania rodziny przez państwo. Choć dzisiaj systematycznie, prowincja po prowincji są wprowadzane zmiany, to ponad trzy dekady rygorystycznego programu kontroli urodzin odcisnęło już swoje piętno na ChRL i w dużym stopniu determinuje jej przyszłość gospodarczą i polityczną.

Dużą zaletą książki Mei Fong jest wielowymiarowe pokazanie działania polityki „jednego dziecka” oraz jej reperkusje, które będą odczuwane w ChRL jeszcze przez pokolenia. Od psychologicznych ran zadanych przymusowymi aborcjami i sterylizacją, przez kolejne generacje małych egoistów niezdolnych do nawiązania więzi społecznych, po zachwianie równowagi płci, gwałtowne starzenie się populacji i największy paradoks: drastyczne kurczenie się rzesz młodych robotników gotowych do pracy za niskie stawki.

Autorka podróżuje po ChRL by pokazać ludzki, jednostkowy wymiar różnych aspektów restrykcyjnej kontroli urodzeń w wydaniu autorytarnego reżimu. Nie unika też pokazania własnego doświadczenia z bycia matką i kobietą, której jedna z najbardziej naturalnych i intymnych funkcji życiowych jest poddana kontroli urzędniczej.

Mogę tylko polecić!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.