W związku ze śmiercią Fidela Castro chciałbym zaproponować obejrzenie filmu zrealizowanego – podobno – na zlecenie CIA w 1960 roku i poświęconego kwestii rewolucji na Kubie oraz szerzej napięciom społecznym i politycznym w trzecim świecie.

To naprawdę fascynujące, że autorzy – podobno z CIA – potrafili rozpoznać źródła rewolucji kubańskiej i innych radykalnych ruchów już w 1960 roku i przestrzegają przed podejmowaniem bezpośredniej akcji militarnej bez pomysłu na zmianę lokalnych uwarunkowań. A mimo to, od ponad pięćdziesięciu lat Stany Zjednoczone powtarzają wciąż te same błędy. Od inwazji w Zatoce Świń już w rok po realizacji tego filmu, po interwencję w Libii w 2011 roku.

Co gorsza, Zachód nie tylko nie próbował przeciwdziałać źródłom konfliktów w trzecim świecie, ale nawet doprowadził do powstania podobnych napięć ekonomiczno-społecznych u siebie, na własnym podwórku.

Nie potrafię inaczej tego określić niż piramidalna głupota! Czy można ją tłumaczyć tylko chciwością elit?

Stąd też mamy wzrost populizmu na Zachodzie i wysiew rożnych „fidelików” zaczynając od naszego małego naczelnika – oczywiście w większości są oni groteskowi i nigdy nie będą mieli charyzmy Castro, ponieważ nigdy nie ryzykowali swojego życia.

Ciekawe jak podobne są tendencje na peryferiach bez względu czy to Ameryka Łacińska, czy Europa Środkowa.

Chciałbym też zaznaczyć, że Castro to dla mnie tylko kolejny typowy, południowoamerykański caudillio. Jego rządy w swojej istocie niewiele się różniły od rządów innych caudillios, bez względu na ich ideologiczną proweniencję i mniejsze lub większe osiągnięcia na arenie społeczno-socjalnej. Śmieszą mnie ci, co chwalą Castro a potępiają Pinocheta (lub vice-versa) – choć rozumiem dlaczego w Ameryce Łacińskiej jeden jest usprawiedliwiany (jeżeli nie wychwalany), a drugi przeklinany.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.