Zdjęcie: SCMP.

Zdjęcie: SCMP.

Transportery opancerzone zostały zatrzymane w Hong Kongu przez lokalny urząd celny, kiedy wracały z Tajwanu przez tutejszy port. Szybka reakcja i protest Pekinu jednak wskazują, że za całą akcją stoi rząd centralny – zwłaszcza, że singapurska armia korzysta z trasy przez Hong Kong od lat, mimo to Pekin odsyła Singapurczyków do urzędu celnego w Hong Kongu.

Współpraca wojskowa Singapuru i Tajwanu sięga lat siedemdziesiątych i jednym z jej elementów jest wykorzystanie poligonów na Tajwanie przez singapurskie oddziały. Zatrzymany transport wracał właśnie z takich rutynowych ćwiczeń.

Od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Singapurem a ChRL w latach dziewięćdziesiątych Pekin przymykał oko na bliską wymianę wojskową między Tajwanem a Singapurem. Nawet po 1997 roku i przejęciu Hong Kongu nie utrudniano transportu sprzętu przez tutejszy port – Singapurczycy korzystają z komercjalnych kanałów transportowych.

Co się teraz zmieniło?

Sądzę, że Pekin zdecydował się w obliczu zmiany w Białym Domu przymusić poszczególne państwa regionu do dokonania wyboru: albo jesteście z nami, albo przeciwko nam. Wskazuje na to artykuł w The Global Times, nacjonalistycznym tabloidzie należącym do Dziennika Ludowego, oficjalnego organu KPCh.

Autor podpisany Ai Jun (Kochać Armię), oskarża Singapur o hipokryzję i skryte podważanie zasady „jednych Chin”. I jasno daje do zrozumienia, że Singapur musi wybrać:

„For quite some time, Singapore has been pretending to seek a balance between China and the US, yet has been taking Washington’s side in reality.”

[Od jakiegoś czasu, Singapur udawał, iż szuka równowagi miedzy Chinami a USA, ale w rzeczywistości brał stronę Waszyngtonu.]

I jak zawsze straszy:

„It should be understood that if public opinion about Singapore changes in China, it will turn into a huge blow to bilateral ties, result in a possible adjustment to Beijing’s foreign policies and profoundly impact Singapore’s economy.”

[Powinno być zrozumiałe, że jeżeli opinia publiczna w Chinach zmieni się wobec Singapuru, to zaowocuje to dużym ciosem we wzajemne relacje, spowoduje możliwą korektą polityki zagranicznej Pekinu oraz fundamentalnie wpłynie na gospodarkę Singapuru.]

Klasyka chińskiej dyplomacji medialnej.

Nie bez znaczenia jest też plan dalszej izolacji międzynarodowej Tajwanu, ale to dodatkowa korzyść z całej akcji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.