test

Wczoraj pisałem, że ChRL raczej się powstrzyma do inauguracji z poważnym przetestowaniem Trumpa (no chyba, że ten zrobi coś naprawdę ostrego), ale nie oznacza to, że Pekin już nie wysyła sygnałów ostrzegawczych.

Pod koniec listopada ALW przeprowadziła próbny test dziesięciu pocisków manewrujących średniego zasięgu (do 1000 km) – DF-21C. Wiadomość o teście i zdjęcia przekazano jednak dopiero w sobotę (kiedy Trump rozmawiał z Tsai) w programie informacyjnym państwowej telewizji.

Sam test nie jest jednak tak ciekawy jak komentarz Xinhua, która z dumą donosi, że pociski „mogą zniszczyć w każdym momencie każdą bazę Stanów Zjednoczonych na terenie Azji-Pacyfiku”. Xinhua zazwyczaj nie wymienia z nazwy państw, przeciwko którym skierowane są działania Pekinu, dlatego nowa administracja powinna odczytać to jako ostrzeżenie.

Od dawna piszę, że Zachód powinien przyjąć bardziej stanowczą strategię w stosunku do Pekinu. Nie tylko militarną, ale też ekonomiczną. Jednak w wykonaniu Trumpa przypomina to kiepskie realty-show.

Mam nadzieję, że jutro będę mógł zrobić wpis bez odnoszenia się do tego, co zrobił lub powiedział Trump.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.