screenshot-from-2017-01-23-17-09-26

Jeszcze przed Chińskim Nowym Rokiem cenzorzy zamknęli dwie strony internetowe prowadzone przez liberalny think tank – Instytut Ekonomiczny Unirule (天则经济研究所) ufundowany przez Mao Yushi (茅于轼).

Oficjalnie podano, że powodem są „regularny nadzór i śledztwo wynikające z zawiadomienia publicznego” oraz fakt „naruszenia przepisów, jak prowadzenie serwisu informacyjnego bez specjalnego pozwolenia”. Jest to o tyle dziwne, że Unirule, mimo iż jest krytyczny co do niektórych posunięć władz, to wielu członków instytutu w przeszłości doradzało władzom i było blisko kręgów decyzyjnych.

Dlatego instytut był zawsze postrzegany raczej jako liberalny element systemu niż organizacja opozycyjna.

To już drugi raz, jak strony Unirule są zamykane. W kwietniu 2012 roku zostały wyłączone na przeszło miesiąc. Wtedy jednak celem ataku był portal Nowej Lewicy (neomaoistów) – Utopia i Unirule odłączono tylko dla zachowania pozorów. Zresztą strony instytutu wróciły online, kiedy Utopia pozostała zamknięta.

Teraz wygląda na to, że akcja władz jest wymierzona w sam instytut.

Unirule powstał z inicjatywy Mao Yushi w 1993 roku i skoncentrował się na stworzeniu zaplecza intelektualnego dla nowego otwarcia gospodarczego i reform strukturalnych ChRL po zdławieniu protestów na Tiananmen w 1989 roku.

Sam Mao Yushi (ur. 1929) stał się jednak w ostatnich latach dosyć krytyczny w stosunku do polityki gospodarczej władz i społeczeństwa chińskiego. W 2011 roku opublikował artykuł krytykujący Mao Zedong wychodząc poza dopuszczane dzisiaj ramy – które w ostatnich latach maleją. Artykuł został szybko usunięty, a Mao Yushi stał się celem wściekłych ataków, zwłaszcza ze strony neomaistów. Został zmuszony do podarcia jednego z wykładów, otrzymywał pogróżki śmierci i generalnie okrzyknięto go zdrajcą. Od 2013 roku jest też celem stałych ataków „The Global Times”, tabloidu należącego do „Dziennika Ludowego” – oficjalnego organu KPCh.

Mao Yushi i instytut generalnie przedstawiają wolnorynkową „papkę”, która nie jest obca nawet ekipie Xi Jinping. Lecz solą w oku władzy są nawoływania do wprowadzenia rządów prawa (bez demontażu systemu rządów KPCh), co długo było oficjalnym celem partii. Problem w tym, że Unirule i podobne mu ośrodki liberalne potraktowały to na poważnie, kiedy autorytarna władza nie jest zdolna podporządkować się prawu, nawet jeżeli tworzy je sama.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.