amazing-street-art-graffiti-11

Tajwańscy aktywiści z UBI Taiwan propagujący ideę Podstawowego Dochodu Gwarantowanego (PDG) odnieśli mały sukces zdobywając zgodę na zaprezentowanie w marcu rządowi programu pilotażowego w jednej z tajwańskich miejscowości. Tajwan będzie też gościł pierwszą konferencję w Azji poświęconą PDG (Universal Basic Income in the Asia Pacific International Conference).

Potencjalne miejsce eksperymentu – nie nazwane jeszcze – mieści się w Powiecie Hualien (花蓮縣) na wschodzie wyspy.

Ciekawe, czy tajwańskie władze zgodzą się wejść w taki eksperyment.

Idea PDG powraca co jakiś czas. W 2013 powstała Europejska Inicjatywa Obywatelska na rzecz Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego (Unconditional Basic Income UBI). Eksperymenty na małą skalę z PDG były prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Obecnie są kontynuowane w Namibii (od 2008) i Indiach (od 2011). W Europie podobne programy zostały już zaaprobowane we Francji, Holandii i Finlandii. W tej ostatniej od nowego roku dwa tysiące obywateli dostaje 560 Euro bez względu na dochody, majątek, czy zatrudnienie.

Nie wiem, czy PDG jest dobrym rozwiązaniem. Jestem za to pewien, że obecny model społeczno-gospodarczy się wyczerpał i należy szukać alternatyw. Niestety przaśni, nadwiślańscy liberałowie nadal żyją prezentacjami z początku lat dziewięćdziesiątych. Sądzę jednak, że pod hasłem więcej banków, mniej szpitali nikt już w Polsce do władzy nie dojdzie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.