monsum

Tytuł: Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji
Autor: Robert D. Kaplan
Wydawnictwo: Czarne 2012

Pierwsze słowo, które mi przychodzi mi do głowy na temat pracy Kaplana to: rozmach. Rozmach geopolitycznej wizji. Rozmach w łączeniu rożnych dziedzin. Rozmach w narracji. Rozmach w słowie.

Sięgnąłem ponownie po tę książkę zastanawiając się nad tym, jak mogą się potoczyć wypadki na „wielkiej scenie” geopolityki, jakim jest Ocean Indyjski.

Kaplan nie przewidział Trumpa, czy kryzysu 2008 roku, a mimo wszystko, a może dzięki temu, może pokazać, że geopolityczne trendy są trwalsze od bieżących wydarzeń. Nam, ich ofiarom, mogą się wydawać decydujące, ale w rzeczywistości powodują jedynie drobne odchylenia od kursu kolizyjnego, który został wyznaczony już dawno temu.

Od autora:

„Monsun, o którym piszę, jest czymś więcej niż ‚układem burz’ (jak podają niektóre angielskojęzyczne leksykony); to także życiodajne, dobroczynne zjawisko klimatyczne, które przez wieki sprzyjało handlowi, globalizacji, jedności i postępowi. Monsun to Natura pisana z dużej litery, manifestacja nieokiełznanych sił, które stanowią ciągłe zagrożenie dla społeczeństw zamieszkujących takie niestabilne i coraz bardziej przeludnione kraje, jak Bangladesz czy Indonezja. We współczesnym świecie, oplecionym gęstą siecią wzajemnych zależności, zdolność Ameryki do zrozumienia, czym w najgłębszym znaczeniu jest ów monsun i co z tego wynika, może przesądzić o losie zarówno Ameryki, jak całego Zachodu. Ocean Indyjski jest więc dobrym miejscem do rozważań o przyszłości amerykańskiej potęgi”.

Od wydawcy:

„Najnowsze dzieło znanego geopolitycznego wizjonera Roberta Kaplana koncentruje się na obszarze basenu Oceanu Indyjskiego. Indie, Pakistan, Chiny, Indonezja, Birma, Oman, Sri Lanka, Bangladesz czy Tanzania to sceny krwawych walk o demokrację i wolność religijną, o niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, kraje zmagające się z gwałtownym wzrostem populacji, zmianami klimatycznymi i polityką rządów ekstremistów. Znakomita diagnoza jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionów – „monsunowej Azji” – która zdaniem Kaplana staje się demograficznym i strategicznym centrum świata XXI wieku.”

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. W. wegier 19/12/2017 o 19:51

    należy przypuszczać, , że właśnie rozgrywka o dominację nad Oceanem Indyjskim będzie głównym lub bardzo istotnym elentem rozgrywki o diminację nd Azją i XXI w. nawiązując do historii nazwałem ją „Megagrą” (Włodzimierz Madziar) http://indie-wyprawy.bloog.pl/?smoybbtticaid=61a6e4 KIlka odsłon tej rozgrywki już mieliśmy. np spór ma Morzu Południowochińskim, wspór o Doklam, koleje Lhasa – Kathmandu – Mumbai – Ahmedabad.

    Polubione przez 1 osoba

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.