8-march

Ciekawa historia we wczorajszym Guardianie: Pekin ucisza rodzime feministki krytykujące Trumpa.

Konto „Feministyczny głos w Chinach” na portalu społecznościowym Sina Weibo zostało zablokowane na 30 dni za rzekome naruszenie prawa. Kara nastąpiła w parę dni po oblikowaniu tłumaczenia tekstu z Guardiana wzywającego do światowego dnia protestu 8 marca. W dużym stopniu przeciwko Trumpowi, czy raczej temu, co on reprezentuje – ale nie wyłącznie, jak to zwykle próbują to zbagatelizować prawicowi „publicyści”.

Nie do końca jest jasne dlaczego władze zdecydowały się zablokować konto. Aktywistki mówią, że prawdopodobnie chodzi o zawarte w oryginalnym tekście wezwanie do międzynarodowego strajku 8 marca.

Czemu jednak władze w Pekinie martwią się o zagraniczne protesty przeciwko Trumpowi?

Li Maizi (李麦子 pseudonim działaczki feministycznej Li Tingting, 李婷婷) twierdzi w wywiadzie dla Gurdiana, że chodzi o wysłanie ostrzeżenia organizacjom feministycznym przez konserwatywny i patriarchalny w swojej istocie reżim. Kto jak kto, ale Li Maizi jednak powinna wiedzieć, że Pekin dla ostrzeżenia to wsadza ludzi do więzienia na 30 dni, a nie bawi się w blokowanie konta na Sina Weibo.

Inny trop to dbałość rządzących ChRL o nieprowokowanie Trumpa i próba ułożenia z nim stosunków. Ta interpretacja też mnie jednak nie przekonuje do końca. Partia przecież i tak nie dopuści do żadnego protestu przeciw Trumpowi (chyba, że sama go zorganizuje), a jakieś wpisy w chińskim Internecie nie będą mogły wpłynąć na wzajemne stosunki.

Prawdą jest, że cenzura nakazała mediom zachować „czujność” przy pisaniu o Trumpie i zabroniła jakiejkolwiek „nieautoryzowanej krytyki”, ale w chińskim Internecie nie brakuje głosów krytyki zwykłych użytkowników. Moim zdaniem zadziałał tutaj po prostu automat. W Sino Weibo wolą dmuchać na zimne i pewnie założyli filtry usuwające wszystkie wpisy o Trumpie. Tutaj po prostu trafiło na bardziej prominentne konto.

Tak niestety działa strach i samocenzura w autorytarnym kraju. Wiele działań, jeżeli nie większość, jest przypadkowa i nieskuteczna, a przy tym rozdymana i kosztowna. ChRL w pigułce.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.