taiwan-dollar

Władze na Tajwanie mają zamiar ograniczyć użycie gotówki na wyspie przez wprowadzenie zakazu płacenia za nieruchomości i towary luksusowe inaczej niż przelewem bankowym. Według anonimowych źródeł w rządzie zakaz będzie wprowadzony bez względu na koszty.

Celem jest ograniczenie szarej strefy i procederu prania brudnych pieniędzy oraz (tak, tak) terroryzmu. Tajwan nie jest pierwszym krajem, który dąży do chociaż częściowego wyeliminowania gotówki z obiegu. Szwecja planuje w ogóle zniesienie gotówki. W Niemczech podobne plany – niepotwierdzone – są jednym z gorących tematów kampanii wyborczej.

Teoretycznie chodzi o ograniczenie szarej strefy i utrudnienie prania brudnych pieniędzy oraz unikania opodatkowania. Bardziej spiskowe teorie mówią o totalnej kontroli Wielkiego Brata, ponieważ dzięki wymuszeniu prowadzenia wszystkich płatności przez banki nie tylko zostaniemy obdarci ze wszelkiej prywatności, ale też same banki staną się wielkimi beneficjentami zmiany.

W dalszej kolejności – są już takie koncepcje ekonomiczne – może iść też prawdziwa rewolucja finansowa, czyli wprowadzenie waluty czasowej. Otrzymane pieniądze trzeba będzie wydać lub zainwestować w określonym czasie inaczej po prostu one „wygasną”. Ograniczone też będzie ich dziedziczenie. Z jednej strony ograniczy to tezauryzację, a z drugiej narastanie nierówności społecznych.

Ciekawa teoria, ale wątpię by to zadziało. Władza i stojący za nim biznes znajdą sposób by wyjść na tym na swoje, a jak zawsze zwykli ludzie za wszystko zapłacą. Powróci barter oraz pojawią się alternatywy w stosunku do gotówki: Bitcoin i metale szlachetne.

Tyle spiskowych teorii.

Konkretnie, na Tajwanie w pierwszej kolejności oprócz nieruchomości przez bank trzeba będzie płacić za luksusowe samochody i biżuterie. Z czasem liczba kategorii objętych zakazem zakupu za gotówkę ma być rozszerzana.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.