Autor: Colin Thubron
Tytuł: Za Murem. Podróż po Chinach
Wydawnictwo: Czarne 2015

Dzisiaj kolejna książka reporterska, którą się czyta jak political fiction.

Thurbron pojechał do ChRL w latach osiemdziesiątych, kiedy cały kraj żył gorączką reform, wierząc, że prędzej czy później doprowadzą one do zmiany systemu i demokratyzacji. Oczywiście, niewielu rozumiało, co to jest demokracja i na czym w rzeczywistości polega. Dzisiaj jednak, w czasach kolejnych genseków przykręcających coraz bardziej śrubę, tamta ChRL pełna nadziei po traumie maoizmu wydaje się krajem z innej epoki. Może nawet z innej planety.

Trudno uwierzyć, że minęło ledwie 30 lat od publikacji w 1987 roku, a wiatr historii kompletnie zmienił kierunek.

Od wydawcy:

Kiedy w latach osiemdziesiątych Chiny, dotąd niemal niedostępne dla zagranicznych turystów, zmieniły politykę i otwarły granice przed obcokrajowcami, bogactwo nieznanych zakątków w trzecim co do wielkości kraju świata przyprawiało podróżników o zawroty głowy. Colin Thubron, opanowawszy podstawy mandaryńskiego, postanowił wyruszyć samotnie w liczącą ponad piętnaście tysięcy kilometrów podróż. Unikając utartych szlaków i odwiedzając mniej popularne, choć nie mniej ciekawe miejsca, odkrywa zaskakującą różnorodność krajobrazów i fascynujące losy mieszkańców kraju, który z trudem podnosi się z traumy rewolucji kulturalnej.

Colin Thubron oczarowuje czytelnika prostotą i otwartością; po raz kolejny dowodzi, że zasługuje na miano jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy podróżników.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.