Autor: François Godement
Tytuł: Czego chcą Chiny?
Wydawnictwo: Dialog (2016)

Wczoraj zaproponowałem obejrzenie wywiadu z Lu Kang, rzecznikiem MSZ. Napisałem, że Lu Kang z zawoalowany sposób wyeksplikował oczekiwania Pekinu w stosunku do otoczenia międzynarodowego. Dzisiaj proponuję pracę François Godement zatytułowaną „Czego chcą Chiny?”. Tytuł oryginalny jednak lepiej oddaje temat książki: „Que veut la Chine? De Mao au capitalisme” (Czego chcą Chiny? Mao czy kapitalizmu).

Oczywiście trudno porównywać wywiad telewizyjny z poważną książką, ale to ciekawe zestawienie. Kiedy Lu Kang mówi o pretensjach do świata zewnętrznego, to Godement zanurza się w w konflikt wewnętrzny ChRL – w dyskusję nie tylko o tym, jakie ChRL ma zająć miejsce w świecie, ale przede wszystkim jak ma to być  osiągnięte i za jaką cenę.

Bardzo ciekawa lektura. Godement trafnie uchwycił paradoksy, czy właściwie sprzeczności ChRL – sam już też o tym pisałem.

Od wydawcy:

Ambicja Xi Jinpinga wobec Chin jest fascynująca, ale w ostateczności może okazać się anachronizmem. Pod względem politycznym usiłuje odtworzyć zmilitaryzowaną partię-państwo jako skutecznego budowniczego suwerenności narodowej. Pod względem gospodarczym usiłuje rozwijać Chiny odgórnie zamiast tworzyć indywidualistyczne i innowacyjne społeczeństwo oparte na zrównoważonych instytucjach działających na podstawie zasad legitymizacji. W polityce zagranicznej dąży do opartej na sile polityki sąsiedzkiej, w której Chiny podporządkowują sobie małe kraje w swojej strefie wpływów, oraz do ustalenia relacji „wielkiej potęgi” ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Krótko mówiąc, wygląda na to, że Xi chce połączyć XIX-wieczną geopolitykę z XX-wieczną leninowską polityką, aby zdobyć przewagę w zglobalizowanym świecie XXI wieku.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.